Policejní zátah v ostravské ubytovně Karin. (29. května 2013)

Policejní zátah v ostravské ubytovně Karin. (29. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Radní obvodů v Ostravě jsou v šoku. Ubytoven je víc a zavřít je nelze

  • 34
Dva velké ostravské obvody chtějí zarazit kšeft s bydlením pro chudé. Kontrolují ubytovny s cílem snížit jejich počet. Ke svému zděšení zjišťují, že jich je mnohem víc, než čekali, ale pozavírat je nemohou.

"Zavřeme nelegální ubytovny," slibovali radní dvou velkých ostravských obvodů, když spustili rozsáhlé kontroly ubytovacích zařízení. Stovkám lidí, za něž často platí bydlení stát, tak hrozilo, že skončí na ulici. Jenže nic z toho se zatím nestalo.

Co odhalily kontroly ubytoven

  • V Moravské Ostravě a Přívoze jsou podle stavebního úřadu čtyři ze sedmi dosud zkontrolovaných ubytoven "nelegální". Provozovatelé se však brání, běží správní řízení. 
  • V Ostravě-Jihu chybí jedné ze 7 zkontrolovaných ubytoven kompletní kolaudační rozhodnutí, majitel je má dodat do konce června. Místo předpokládaných 2 000 lidí v šesti ubytovnách tam žije v 11 zařízeních asi 7 500 lidí.

"Byla to jen velká bublina. Na ulici neskončil nikdo. Někteří lidé tu zůstali, i když zatím nepobírají příspěvky na bydlení. Některé jsme přestěhovali do bytů, které také pronajímáme," říká Vladimír Leško, provozovatel několika ubytoven především pro Romy v Ostravě-Přívoze. Mluví však jen o jedné - o ubytovně v Cihelní ulici číslo 67, kterou stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu považuje za nelegální, proto nařídil její uzavření.

"Budova nemůže sloužit jako ubytovna, je zkolaudovaná k užívání pro kanceláře," vysvětlil už před časem šéf stavebního odboru Jiří Švarc. S tím však Leško nesouhlasí. Podle něj sice předchozí majitel požádal o změnu užívání ubytovny na kanceláře, ale nikdy souhlasu nevyužil a změna nebyla zaznamenána ani v katastru nemovitostí.

"Stavební úřad sice požádal katastr o změnu, ale neuspěl. Katastrální úřad mu nevyhověl. Znamená to, že naše budova může dál sloužit jako ubytovna, proto chceme znovu jednat s úřadem práce o obnovení výplaty dávek," vysvětluje.

Mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu uvedla, že stavební úřad obvodu zatím zkontroloval deset objektů, o nichž měl informace, že může jít o ubytovny.

"Ukázalo se, že sedm z nich je užíváno jako ubytovna, z toho tři v rozporu se schváleným účelem užívání a v jednom případě jde o černou stavbu. S jejich majiteli nyní probíhá správní řízení," řekla Jana Pondělíčková a dodala, že budou pokračovat kontroly dalších ubytoven v obvodě.

V celé Ostravě jsou zhruba čtyři desítky ubytoven

Kolik jich je a kolik lidí v nich bydlí, to radnice netuší. Přesná čísla neexistují, není je kde čerpat. MF DNES z dostupných informací zjistila, že v celé Ostravě jsou téměř čtyři desítky ubytoven. Jejich provozovatelé tvrdí, že v nich mají kolem šesti tisíc klientů. Sociální pracovníci však odhadli, že v nich žije nejméně deset tisíc lidí. O tom, že skutečnost může být ještě mnohem vyšší, svědčí i zkušenosti radnice Ostravy-Jihu, která rozjela rozsáhlé kontroly na konci května.

Místostarosta obvodu Radim Miklas tehdy mluvil o tom, že v obvodě je šest ubytoven, v nichž odhadem žijí asi dva tisíce lidí. Až v úterý při společné schůzce zástupců stavebního úřadu a sociálních pracovníků obvodu, ale i dalších institucí, které se kontrol účastní, zjistil svůj velký omyl.

"Zjištění je tragické," přiznal překvapeně. "Máme tu jedenáct ubytoven včetně 278 bytů, které slouží ke stejným účelům. Žije v nich celkem asi 7 500 lidí," řekl Miklas.

Obvod zatím zkontroloval sedm ubytoven. A hned první z nich - ubytovně Karin, která nedávno vznikla z bývalého gymnázia v Dolní ulici v Ostravě-Zábřehu - chybělo kolaudační rozhodnutí. Přesto už teď radní vědí, že zbavit se ubytoven není snadné.

Majitel ubytovny musí do měsíce doložit potřebná povolení

"Zjistili jsme řadu nedostatků, ale ne takového rozsahu, aby bylo možné nařídit uzavření. Správní řízení vede stavební úřad zatím jen s malou ubytovnou Karin. Majitel musí do měsíce doložit potřebná povolení," říká Miklas.

Provozovatel ubytovny Přemysl Poučenský při kontrole tvrdil, že už téměř všechna má. Chybělo mu například povolení pro parkoviště, o něž dodatečně zažádal. Je tedy možné, že zaplatí pokutu, ale ubytovna bude fungovat dál.

Radní netají, že obvod nemá moc možností ovlivnit chod legálních ubytoven. "Neprokázali jsme, že by ubytovny někoho zaměstnávaly načerno. Ani to, že v nich bydlí víc lidí, než má, protože starší kolaudační rozhodnutí neobsahují počty povolených lůžek. A další dokumentace, z níž by to snad šlo vyčíst, většině majitelů chybí. Musí ji dodat do konce srpna," líčí Miklas.

Obvod však chce prostřednictvím Svazu měst a obcí i poslanců a senátorů tlačit na změnu legislativy.

"Je nutné změnit vyplácení příspěvků na bydlení. Stát na ně ročně vynakládá jen v Ostravě čtvrt miliardy korun. Nevíme, jaká část z toho jde na ubytovny, ale nechceme dál podporovat sociální byznys. Když nebudou ubytovny tak vynášet, bude jich méně," míní Miklas.

Provozovatel Vladimír Leško si o tom však myslí své. "Jsem zvědavý, kdo ty lidi pak ubytuje," říká. "Sám jsem Rom, ale musím říci, že mnozí naši klienti jsou šílení. Ničí zařízení, nešetří vodou ani elektřinou, protože to mají v ceně bydlení. Náklady jsou pak velmi vysoké, takže to není nic extra výdělečného," vysvětluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video