Milan Majer, ředitel Služby cizinecké policie

Milan Majer, ředitel Služby cizinecké policie | foto: MAFRA

Policie: Kontroly na hranicích s Rakouskem jsou namátkové, Čechy nezdrží

  • 5
Obnovené kontroly na hranicích s Rakouskem by Čechy mířící z dovolené neměly nijak omezit. Na úterní tiskové konferenci ministerstva vnitra to uvedl šéf cizinecké policie Martin Majer. Policisté se podle něj zaměřují hlavně na auta a dodávky, ve kterých by se mohli skrývat nelegální migranti. Podezřelé vozy mají předem vytipované.

Kontroly na českých hranicích s Rakouskem jsou podle Majera namátkové, nebo se při nich policisté zaměřují na předem vytipované vozy. „Když máme indicie, že by mohlo jít o nelegální migranty, tak je zkontrolujeme,“ uvedl.

Celkem je podle něj pod dohledem policistů čtrnáct vstupů na naše území, a to včetně železničních cest. Češi, kteří se například vracejí z dovolené přes Rakousko, ale nemusejí mít obavy ze zdržení. „V žádném případě nejde o znovuzavedení plošných kontrol tak, jak tomu bylo před naším vstupem do EU,“ ujistil ředitel cizinecké policie.

„Jde o preventivní opatření z důvodu současné situace v Rakousku a Německu,“ dodal Majer s odkazem na fakt, že Německo o víkendu zavedlo hraniční kontroly mající za cíl zachytit cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří přicházejí z Rakouska a chtějí v Německu žádat o azyl (více zde).

U hranic je dalších 200 policistů, v krizi by pomohli i vojáci

V současnosti má policie připravené různé možnosti, co dělat v případě zesílení toku migrantů. „V případě nejhoršího scénáře by měla na scénu nastoupit armáda a jiné bezpečnostní sbory,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Zopakoval, že v blízkosti hranic s Rakouskem slouží o 200 policistů víc. Přešli sem dočasně z jiných útvarů (více o posílení policistů u hranic zde).

Zda k některému z připravených scénářů Česká republika přistoupí, záleží podle Tuhého i na zprávách od styčných expertů působících v zahraničí. „V Maďarsku máme příslušníka cizinecké policie, v Rakousku jsou dva experti,“ řekl šéf policie. Díky těmto lidem se policisté s předstihem dozvídají, zda a které migrační vlny by se jich mohly týkat, a mohou na ně reagovat.

Bezpečnostní opatření při hranici s Rakouskem zavedla policie v neděli. Od té doby do úterý zadržela 81 uprchlíků, zejména Syřanů, Pákistánců a Iráčanů. „Na hranici s Rakouskem je nyní klid,“ ujistil ředitel cizinecké policie. Podle Tuhého se podařilo zadržet 56 převaděčů. Jsou mezi nimi hlavně Maďaři a Švédové, ale také jeden občan České republiky.

Minimální zdržení potvrzují i dopravci

To, že obnovené kontroly na hranicích některých sousedních států nijak zvlášť řidiče nezdržují, potvrzují i dopravní společnosti. Tuzemští dopravci se shodují, že čekací doby činí zhruba 15 až 30 minut. „Od řidičů ale víme, že dozor na silnicích je častější,“ řekl ČTK jednatel společnosti M+L Logistik a vicepresident sdružení Česmad Bohemia Josef Melzer.

„Čekací doby na rakousko-německých hranicích jsou podle řidičů 15 až 30 minut, což není zase tak velký problém. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl Milan Čmiko, jednatel CM Transport Tachov, dopravce se 130 kamiony. Také další firma Lagarde Spedition Cheb, která má přes 130 kamionů, zatím závažné problémy neregistruje. „Náš provoz mezi Rakouskem a Německem není zas tak hustý. Včera jsme psali našim řidičům SMS zprávy o potenciálu možných problémů kvůli zvýšené ostraze a kontrolám vozidel, ale zatím nemáme hlášené žádné výjimečné stavy,“ řekl Oldřich Grill, majitel firmy.

Největší problémy v souvislosti s uprchlíky tak mají čeští dopravci stále ve francouzském přístavu Calais. Pokud zákazníci ve Velké Británii potřebují zboží dovézt včas, řeší firmy přepravu trajektem z jiného francouzského města, což však vychází trochu dráže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video