Kontroly na hranici skončí za tři roky

  • 21
Už za tři roky by měly skončit kontroly na českých hranicích. Vyplynulo to ze závěrů schůzky pětadvacítky v Bruselu. Cesta do zahraničí pak bude probíhat jako třeba na německo-rakouské hranici: žádné pasové či celní kontroly. Na přejezd do jiné země upozorní jen značka u silnice.

V rámci haagského programu na posílení svobody, bezpečnosti a spravedlnosti v EU, který byl na summitu schválen, unijní lídři vyzvali, aby se noví členové EU stali co nejdříve součástí schengenské dohody.

A právě členství v ní podobné zjednodušení cestování umožňuje. Zbývá ještě zprovoznit potřebné počítačové systémy a databáze, jež se nazývají Schengenský informační systém II.

V něm by celníci a policisté měli shromažďovat informace o pohybu osob v unii. Zavádění a testování tohoto systému, které se očekává v průběhu příštích let, způsobilo jisté zpoždění od původně slibovaného termínu 2006.

Navíc sledování osob mimo hranice mělo umožnit také používání tzv. biometrických identifikátorů v cestovních dokladech, jako jsou například otisky prstů či snímky očních duhovek.

Rada ministrů EU ve svém usnesení v pátek nařídila, aby se v průběhu roku 2005 otestovalo, jak spolu informační systémy schengenské počítačové databáze a také vízové databáze navzájem komunikují.

Rada také vyzvala, aby jednotlivé instituce EU a členské státy zemí pokračovaly ve své snaze integrovat tyto jednotlivé systémy "bez dalších odkladů". Tento požadavek se týká i požadovaných standardů pro národní identifikační karty.

Přísnější ochrana unie
Jakkoliv haagský program potvrzuje snahy EU zjednodušit pohyb občanů po unii, tak zároveň zpřísňuje politiku vůči přistěhovalcům z třetích zemí. Po teroristických útocích v USA a v Madridu také odráží větší obavy o evropskou bezpečnost.

"Občané EU očekávají od svých vlád účinnější a spolehlivější postupy v otázkách nelegálních přistěhovalců, obchodování s lidmi či převaděčství, ale aby byla zároveň dodržována základní občanská práva," řekl k programu premiér Stanislav Gross.

Od roku 2010 by měl haagský program také zavést společný postup unijních členů vůči uprchlíkům z třetích zemí. Země by měly bránit tomu, aby se uprchlík odmítnutý v jedné zemi Evropské unie obrátil na jinou.

Měla by také nově vzniknout Agentura pro kontrolu hranic, o jejíž sídlo se ucházejí Maďarsko, Polsko a Slovinsko.


Video