Centrum Ostravy pod smogovou poklicí (2012)

Centrum Ostravy pod smogovou poklicí (2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Úřady dostaly první „kotlíková udání“, Kroměříží obchází falešný kontrolor

  • 518
Odbory životního prostředí mohou od začátku roku kontrolovat, čím lidé topí v kotlích. Kontroloři přitom mohou přijít bez varování, v Karviné, Rakovníku a Kroměříži už se zabývají prvními podněty. Objevil se už i případ falešného kontrolora, informuje čtvrteční MF DNES.

Dva podněty pro radnici v Karviné, jeden v Rakovníku, jeden v Kroměříži. Lidé začali využívat možnosti „udat“ někoho, že topí zakázaným a ovzduší znečišťujícím materiálem, hned od začátku roku.

Metodický pokyn ministerstva životního prostředí sice předpokládá, že úřad pošle potenciálním hříšníkům nejprve písemné upozornění, nemusí tomu ale tak být vždy. Zákon podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové nezakazuje ani neohlášené kontroly. A pokuta může dosáhnout až 50 tisíc korun, připomněla MF DNES.

Hned první dny roku ale ukázaly i na negativa nového systému. Právě v Kroměříži už se objevil i falešný kontrolor, který se domáhal vstupu do domu na základě údajného pověření od radnice. K jeho smůle si ale vyhlédl dům, kde se topí plynem, takže neuspěl. Kroměříž také - na rozdíl od Karviné - neplánuje namátkové kontroly (více o falešných kontrolorech v Kroměříži píšeme zde).

Co přesně říká zákon

„Vznikne-li důvodné podezření, že provozovatel spalovacího stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci porušil některou z povinností, avšak toto porušení nelze prokázat bez provedení kontroly spalovacího stacionárního zdroje, jeho příslušenství nebo používaných paliv, obecní úřad provozovatele na tuto skutečnost písemně upozorní a poučí jej o jeho povinnostech a o následcích opakovaného důvodného podezření na jejich porušení v podobě provedení kontroly. Pokud opakovaně vznikne důvodné podezření, že tento provozovatel nadále nebo opětovně porušuje některou z povinností, je kontrolující oprávněn vstoupit do jeho obydlí za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona.“

Zdroj: § 17 odstavec 2 zákona o ochraně ovzduší

Práce úředníků spočívá v tom, že vyrazí do terénu - v první fázi pořizovat snímky kouřících komínů. Barvu kouře porovnávají s tabulkou, která pomáhá určit, zda v pozorovaném kouři mohou být škodlivé látky. V případě dlouhodobějšího podezření mají od 1. ledna právo na konkrétním topeništi odebrat vzorky popela a z nich laboratorně určit, čím majitel topí.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce, který sám sbírá ohlasy z měst, zákon působí i preventivně. „Příznivý efekt to mělo minimálně v Moravskoslezském kraji, protože podle představitelů měst těch čoudících komínů ubylo. Potvrdilo se, co jsme říkali, že na řadu lidí zapůsobí už možnost té kontroly,“ cituje MF DNES Brabce.

V Moravskoslezském kraji ale navzdory Brabcovu optimistickému vyjádření v minulých dnech opět vyhlásili smogovou situaci. Koncentrace prachových částic překročila limity až sedminásobně, meteorologové přirovnali smog na severu Moravy k tomu v Pekingu.

To nicméně neříká příliš o účinnosti nového zákona - míra znečištění ovzduší může být daná i silnějšími mrazy a tím, že se zkrátka topí hodně.

Jako vesnice s nejhorším vzduchem v Česku však prosluly Věřňovice nedaleko Bohumína, kterým ale zákon zřejmě příliš pomoci nemůže. „Zrovna teď jsem ve Věřňovicích a žádný kouř nevidím. Vesnice je plynofikovaná a topit PET lahvemi už si dnes nikdo nedovolí. Přesto sem jde kouř z průmyslových aglomerací a z Polska. A tam už žádná kontrola nepřijde,“ uvedl starosta Dolní Lutyně, pod kterou Věřňovice patří, Pavel Buzek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video