Vladimír Valenta

Vladimír Valenta | foto: Radek Petrášek, ČTK

Novela má hygieniky připravit o kontroly. Ohrožujete zdraví, namítají

  • 41
Předkládaná novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou bude projednávat poslanecká sněmovna, ohrožuje lidské zdraví. Myslí si to Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta. Pozměňovací návrh prý zásadně zasahuje do kompetencí hygienické služby. Jeho autorka, poslankyně Margita Balaštíková, to odmítá.

Podle Valenty by v případě schválení současného znění zákona přišla hygienická služba o několik kompetencí. Nemohla by například rozhodovat o potravinách pro počáteční kojeneckou výživu či zvláštní lékařské účely a o doplňcích stravy.

"Tato činnost je přitom nedílně spjata s hodnocením zdravotního rizika, s posouzením složení, dávkování, věkové vhodnosti či se schválením uváděného zdravotního tvrzení," říká Valenta. Pozměňovací návrh tyto kompetence převádí na Ministerstvo zemědělství.

Na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) by zase měl přejít dozor nad výrobou a uváděním pokrmů na trh ve stravovacích službách. "SZPI se tak návrhem deklaruje jako orgán ochrany veřejného zdraví. Tento postup není akceptovatelný ani legislativně, ani věcně," řekl k návrhu Valenta.

Komentuje neaktuální návrh, namítá poslankyně

Pozměňovací návrh podala poslankyně za ANO Margita Balaštíková. Na kritiku reagovala tím, že hlavní hygienik komentoval něco, co už pozbylo platnosti. Na úterním jednání zemědělského výboru totiž předloží další pozměňovací návrh upravující kontrolní činnost v oblasti potravinářství.

Podle něj by SZPI měla vykonávat dozor nad stravováním v restauracích či bufetech. Dozor ve školních jídelnách a zdravotnických zařízeních by i nadále spadal pod hygienickou službu.

"Předpokládám, že moji kolegové, kteří jsou opravdu kompetentní k tomu posoudit, jak probíhaly kontroly, budou pro můj pozměňovací návrh opět hlasovat. Ministerstvo zemědělství k tomuto pozměňovacímu návrhu dalo kladné stanovisko," uvedla Balaštíková po kritice hygieniků v České televizi (ČT).

"Hygienická služba bude moci věci související s její činností nadále dělat. Hygienické podmínky, mikrobiologické podmínky a podobné záležitosti budou nadále spadat do kompetence hygieniků," dodala poslankyně.

Nad návrhem se neshodly ani poslanecké výbory

Nad původním návrhem se neshodly ani poslanecké výbory. Zatímco zemědělský výbor jej skutečně doporučil, zcela opačné stanovisko zaujal výbor zdravotní, který s ním vyslovil nesouhlas. Stanovisko ministerstva zdravotnictví podpořilo i několik zdravotnických subjektů či Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR).

Všem se nelíbilo zejména vytvoření triplicitního dozoru nad stravovacími službami. Nyní ho provádějí krajské hygienické stanice. Podle původního pozměňovacího návrhu by se k nim přidaly ještě Státní veterinární správa a SZPI. Například podle prezidenta AHR ČR Václava Stárka zvyšují tři dozorové orgány administrativní zátěž veřejné správy i samotných podnikatelů v oboru gastronomie.

"Domníváme se, že toto opatření, pokud by bylo přijato našimi zákonodárci v navrhované podobě, je v rozporu s deklarovaným programovým prohlášením současné vlády o podpoře podnikání a fungující, transparentní státní správě," uvádí Stárek ve svém dopise ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video