Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová je na desátém místě na žebříčku důvěry....

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová je na desátém místě na žebříčku důvěry. Získala 22 procent. Nedůvěřuje jí 37 procent tázaných. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kontrolujte, zda se tu nepraktikuje šaría, chce uložit Šabatové poslankyně

  • 109
Novou, poměrně netradiční pravomoc, navrhla přidat veřejné ochránkyni práv poslankyně opozičního Úsvitu Olga Havlová. Kontrolovat, zda není uplatňováno islámské právo šaría v nemocnicích, v ústavech sociální péče, v dětských domovech, ve věznicích, v zařízeních pro zajištění cizinců a v pobytových střediscích pro azylanty.

„Cílem je ochránit místa, která spadají pod působnost veřejného ochránce práv před uplatňováním islámského práva,“ zdůvodnila poslankyně svůj pozměňovací návrh. Podle její kolegyně Jany Hnykové se totiž nyní ombudsmanka zabývá „s prominutím každou maličkostí“.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD označil návrh poslanců Úsvitu za „úsměvný“. Poslanci se v pátek zabývali vládním návrhem zákona, který má pravomoci ombudsmana posílit, ale zcela jinak, než si to představuje Úsvit - aby ochránce práv mohl navrhovat zrušení zákonů či jejich částí a také podávat veřejnou žalobu kvůli diskriminaci.

Před tím ve Sněmovně varoval Simeon Karamazov z ODS. Připomněl kauzu z pražské střední školy, kdy šlo o spor, zda muslimská dívka smí nosit ve škole šátek hidžáb. „Měla by šanci podat žalobu,“ upozornil poslanec na to, co by mohlo nastat, kdyby zákon podle představ vlády prošel. Zatímco dosud se k hidžábům mohla Šabatová vyjadřovat jen veřejně v médiích.

K posílení pravomocí ombudsmanky se kriticky vyjádřil i šéf poslanců vládní KDU-ČSL Jiří Mihola a Radka Maxová z ANO navrhuje, aby Sněmovna měla nově možnost odvolat ombudsmana kvůli závažnému pochybení nebo zdravotnímu stavu.

Marek Benda z opoziční ODS ve Sněmovně mluvil o tom, že na Úřadu vlády i v úřadu ombudsmana vládne podle něj kulturní marxismus. „Je to tragédie,“ řekl Benda. Kvůli příjezdu prezidenta Miloše Zemana a jeho avizovanému projevu k zákonu o obecném referendu poslanci projednávání zákona o pravomocích ombudsmana přerušili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue