Kontroloři vrátili trhovcům zboží za statisíce

  • 11
Obchodní inspekce vrátila dvěma trhovcům zajištěné zboží za statisíce korun. Bylo to vůbec poprvé v dějinách České republiky, kdy si pytle se zbožím neodváželi kontroloři od trhovců, ale putovaly přesně opačným směrem.

V úterý krátce po desátého hodině přijela k utajenému skladu celníků a české obchodní inspekce na Tachovsku bílá dodávka s trojicí asijských trhovců. V octavii, která je doprovázela, přijel ještě tlumočník.

Ve čtvrt na jedenáct nastal historický okamžik - inspektoři poprvé pytle se zbožím nezabavovali, ale vraceli zpátky na tržnici.

V zapečetěném skladu jsou stovky modrých a černých pytlů z akce na tržnici u dálničního sjezdu ve Svaté Kateřině na Tachovsku. Trhovci je totiž při útěku před kontrolory nechali opuštěné ve stáncích. - více zde

Černé zabírají asi třetinu místnosti a jsou v nich boty a oblečení s padělanými ochrannými známkami. Všechny čeká likvidace.

Modré pytle stojí v řadách jako vojáci. Jedna řada znamená jeden stánek. Na stěně je nad každou řadou napsáno, v jakém konkrétním stánku bylo zboží zajištěno a který inspektor věci do pytlů skládal. Někde je jeden pytel, jinde jich stojí desítky.

Trhovci zkouší, zda se zboží opravdu vrací
Asi před měsícem se první trhovci dotazovali na obchodní inspekci, co bude se zbožím, které jim inspektoři při razii zabavili. Za šéfem plzeňských inspektorů Václavem Havlíkem poslali mluvčího. "Vzkázal jsem jim, že zboží se dá i vrátit," řekl Havlík.

V úterý, zřejmě na zkoušku, přijeli první dva prodejci. Jedním z nich byla asi třicetiletá Thong Thi Lien Hong. "Ja moc nerozumět česky," tvrdila. Neodpověděla ani na otázku, proč před měsícem a půl utekla před inspektory ze svého stánku. Žena se opatrně rozhlížela po skladišti. Čekala, co se bude dít.

Šéfovi plzeňské obchodní inspekce musela dát svůj živnostenský list, nájemní smlouvu na stánek a doklady o nákupu zboží. "Máme mapu tržiště a na ní přesně zaznamenáno číslo stánku a zda v něm bylo nějaké zboží. V dalších dokladech máme přesná čísla, co vše ve stánku bylo a co jsme v něm zajistili," vysvětlil Havlík, jak má dosáhne, aby věci nedostal někdo jiný.

Inspektoři ověřili doklady a trhovci začali nakládat věci do dodávky. Ze dvou stánků to bylo dohromady asi čtyřicet velkých pytlů. I když nikdo nechtěl odhadovat hodnotu zboží, na stánky se podle všeho vrátí věci za tři čtvrtě milionu korun.
 
Inspektoři vrací věci jen bez padělané známky
Dodávka při odjezdu praskala ve švech. "Jsou to věci, na kterých nejsou padělané ochranné známky. Ale protože ve stáncích nebyl v době kontroly majitel ani prodavač, a přes výzvy se přímo při akci ke zboží nikdo nepřihlásil, museli jsme vše zajistit jako nalezené," vysvětlil Havlík.

První dva trhovci, kteří si zboží v úterý odvezli, ale nevyvázli bez pokuty. Inspektoři ji vyměřili za to, že ve stáncích nabízeli padělky značkového zboží. Každému hrozil až milion korun. "Protože padělků jsme u nich nenašli tolik, pokuta bude mezi pěti až deseti tisíci korunami," prozradil Havlík. Konkrétnější ale být nechtěl. Podle našich zjištění ale trhovci zřejmě zaplatí ještě za uskladnění věcí.

Tlumočník prodejců odhadl, že na tržnici ve Svaté Kateřině je až 150 stánků. "Nevím, jestli o zboží požádá víc krajanů, ještě jsme se o tom nebavili. Ti, co přijeli dnes, říkali, že budou spokojení, když dostanou zboží a jen pokutu," prozradil Nguyen Huu Than, kterého si prodejci vzali s sebou kvůli tlumočení.
 
 "Je možné, že příště už prodejci, kteří nemají padělky, před kontrolory neutečou. Ale to si jen myslím," doplnil Huu Than.

Na předávání dohlížel starosta
Na předávání věcí se přijel podívat i rozvadovský starosta Jindřich Červený. Svatá Kateřina patří pod Rozvadov a stovky zbylých pytlů s opuštěným zbožím bude muset rok skladovat ve svých prostorách. Až pak propadnou státu.
 
 "Trochu mě jímá hrůza, když to tu všechno vidím. To je nejméně sedm set pytlů, které budu muset nechat převézt koncem listopadu do našich skladů. To bude trvat několik dnů," povzdechl si Červený. Pokud se o zboží nepřihlásí žádný z trhovců,
 
V prosinci 2005 starosta všechny pytle předá Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úředníci pak rozhodnou, zda pytle se zbožím půjdou do dětských domovů, sociálních ústavů nebo se třeba vydraží.

,

Video