Kontrolní test potvrdil desátou šílenou krávu

  • 17
Počet případů BSE v Česku uzavřel první desítku. Kontrolní test potvrdil BSE u 6,5leté krávy z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku. Kvůli desátému případu v Česku bude utraceno celkem 62 zvířat. První případ se v zemi objevil v červnu 2001 v Dušejově na Jihlavsku.

Samotná společnost Silyba musí utratit 59 svých zvířat - 56 vrstevnic a 3 potomky nemocné.

"Samozřejmé je, že pro chovatele, akciovou společnost z Dolní Dobrouče, je velmi nepříjemné, že přijde o dobré dojnice. Jiná možnost však zatím neexistuje," poznamenal mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Dodal, že veterinární správa by přivítala každou změnu legislativy, která by umožňovala tzv. kohortu neutrácet, či sestavovat ji menší.

"Je třeba si ale též uvědomit, že nepříjemnou ztrátu vzniklou v souvislosti s BSE chovatelům nahrazuje stát na základě ustanovení veterinárního zákona. Pakliže je chovatel pojištěný, je na tom ještě lépe," připomněl Duben.

Podle něj se kráva musela nakazit z kontaminované potravy, nejčastěji z masokostní moučky. V České republice se od minulého roku ale nesmí používat.

"Nepředpokládáme, že by firma z Dolní Dobrouče zákaz porušila. Spíše už někdy v minulosti mohlo dojít k smíchání potravy s krmivem, které masokostní moučku obsahuje a je povolené pro výkrm například drůbeže," doplnil mluvčí už v pátek, kdy byl případ oznámen.

Devátý případ BSE veterináři odhalili letos v lednu v chovu z Trstěnic na Svitavsku. Kvůli tomuto případu padlo zhruba 200 zvířat. - více zde

Čeští veterináři od začátku roku 2001 vyšetřili na BSE už přes 550 tisíc zvířat. Za tři roky v zemi padlo kvůli devíti pozitivním případům téměř 1600 zvířat.

V porovnání s ostatními evropskými státy, kde se na nemoc zvířata vyšetřují, je podle veterinární správy tuzemská bilance dobrá. Například ve Velké Británii dosud zaznamenali přes 200 tisíc případů BSE, v Portugalsku se počet nemocných kusů blíží 860, ve Francii napočítali přes 700 pozitivních případů a v sousedním Německu už registrují na 300 nemocných zvířat.

V České republice se musí testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o BSE

Co je BSE

Pod zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video