Kontrolami neprošlo deset lidí

  • 12
Britští konzulární úředníci na pražském ruzyňském letišti nedovolili minulý týden odletět do Anglie deseti cestujícím. Osmi Čechům a dvěma Slovákům. "Kontroly budou pokračovat do té doby, než budou mít očekávaný účinek," řekl mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek. Očekávaný účinek podle něho znamená, že zásadně klesne počet žádostí občanů ČR o azyl.

"Britská vláda se vždy domnívala, že Česká republika jako demokratická země je schopna se o své občany postarat sama," řekl zpravodajce iDNES Havránek.
 
Odmítnutí cestující si podle něho mohou podat novou žádost o vstup na britské ostrovy. Proti rozhodnutí konzulárního úředníka totiž není odvolání. 

Britové obnovili předběžné kontroly na pražském letišti po předběžném souhlasu české vlády 27. srpna. Podle britské strany se totiž počet českých žadatelů o azyl na ostrovech opět zvýšil. První kolo kontrol na Ruzyni proběhlo od 18. července do 9. srpna. Úředníci tehdy nedovolili odletět asi 120 lidem.

ŽADATELÉ O AZYL

Do Velké Británie odešlo z Česka v posledních pěti letech na 6000 hlavních žadatelů o azyl. Ti však žádají i za své rodinné příslušníky, je jejich počet přibližně trojnásobný. Všichni žádali o azyl s odůvodněním, že jim doma hrozí perzekuce kvůli etnickému původu.
PODROBNOSTI ZDE

On-line rozhovor s poradcem prezidenta Mezinárodní unie Romů.

Výhrady ke způsobu, jakým úředníci kontrolují cestující, opakovaně vyjádřil například Český helsinský výbor. Uznává sice, že Britové jednali korektně a profesionálně, ale systém kontrol je podle nich v principu diskriminační.

Už dvakrát mohli aktivisté tohoto nevládního výboru sledovat pohovory přímo na letišti. Tento týden se mají ochránci lidských práv s britským velvyslanectvím dohodnout na dalším termínu kontrol.

České republice delší dobu hrozí kvůli zvyšujícímu se počtu žádostí o azyl zavedení vízové povinnosti. Česká vláda se kritice romských předáků, pravicové opozice a ochránců lidských práv hájí tím, že předběžné kontroly v Ruzyni jsou menším zlem než víza.

Britové i česká vláda shodně popírají, že opatření je namířeno proti Romům, kteří tvoří drtivou většinu českých žadatelů o azyl. "Náš postup je zcela legální, úspěšný a nediskriminační. V každém případě je rozhodně lepší než vízová povinnost," uvedl už před časem Havránek.

VÝHRADY ČHV

Český helsinský výbor situaci sleduje nezávisle na české i britské straně. Zástupce výboru především zajímá, zda britští úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně a zda jsou chráněna jejich osobní data. Humanitární pracovníci pak pomáhají těm, kteří u kontrol neuspějí a nesmějí do Londýna odcestovat. Helsinský výbor zdůrazňuje, že problém s vysokým počtem žádostí českých Romů předsunuté kontroly neřeší. Česká vláda by podle výboru měla především systémově řešit romskou otázku.

Právní stanovisko ke kontrolám
(od 18. července - 9. srpna)

* Azylový systém Velké Británie je natolik příznivý, že přitahuje lidi, kteří z něho chtějí těžit. Zda však uchazeč azyl zneužije, lze zjistit až při azylovém řízení, nikoliv při letištních kontrolách.

* Uplatňováním odlišného přístupu porušily Česko a Velká Británie mezinárodní Úmluvu o odstranění všech forem rasové

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video