Kontrola odhalila v účtech hazenkářů Dukly Praha nesrovnalosti

Praha - Házenkářský klub Dukly Praha má nepořádek v účetnictví a používal státní peníze v rozporu s účelem, na které je dostal. Zjistil to při své kontrole v týmu, který v posledním ročníku extraligy skončil šestý a nyní se chystá do česko-slovenské interligy, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). "HC Dukla Praha neoprávněně uhradil za období 1. 1. 1997 až 31. 7. 1999 podnájmy v celkové výši 359 900 Kč," píše se mimo jiné v posledním věstníku NKÚ.

"Klub uzavíral smlouvy o podnájmu bytů pro hráče, od nichž požadoval na základě uzavřených dohod pouze symbolickou, eventuálně žádnou úhradu nájemného," pokračuje zpráva ve věstníku.

Ačkoliv podle závěrů kontroly jde o útratu spousty peněz v rozporu s účelem, na který byly ze státního rozpočtu určeny, ředitel HC Dukla Praha Vladimír Orság celou záležitost považuje za obyčejnou lidskou chybu. "Máme spolehlivou účetní, ale zkrátka se spletla. Je to ve skutečnosti jen administrativní problém, v podstatě hloupost."

Případ se osobně týká hlavně mimopražských posil Petra Hejtmánka a Milana Berky. "Něco se ve smlouvě o úhradách za byt píše. Já ale nejsem schopen říci, co za byt platím já sám a co klub. Všechno mi jde přes účet a nestarám se o to," odmítá říci cokoliv bližšího Hejtmánek, který obývá pronajatý byt 1 + 1 na Lužinách. Tržní nájemné za takový byt činí v Praze kolem osmi tisíc korun.

Případ by měl řešit Orságův nadřízený, šéf odboru sportu ministerstva obrany Tomáš Hluštík. "Čekáme, až závěry NKÚ projedná vláda. Já osobně jsem nicméně přesvědčen, že nikdo žádné peníze nikam neulil a byl to jen zmatek v papírech," soudí Hluštík.

Orság tvrdí, že snahou Házenkářského klubu Dukly rozhodně nebylo vypomoci si penězi ze státního rozpočtu v situaci, kdy se klubové pokladně nedostávalo peněz. "Jediný problém je v tom, že máme společné účetnictví. Prostředky od sponzorů a z jiných zdrojů vedeme dohromady. My jsme ale pochopitelně měli zisky, ze kterých bychom nájmy hráčům bez problémů uhradili."

V klubu je však veřejným tajemstvím, že peněz se spíš nedostává, než že by se topil v přebytcích. Posledním velkým nákupem hráče byla milionová posila v podobě pivota Petra Hejtmánka ze Zlína začátkem roku 1997.

"Částka, kterou nám Dukla tehdy za Hejtmánka vyplatila, se blížila jednomu milionu korun. Devadesát procent z toho bylo v penězích, zbytek ve formě naturálního plnění. Jednalo se o sportovní oblečení," vzpomněl si bývalý hlavní manažer zlínského klubu Pavel Brimus.

Od té doby špičkoví hráči Duklu spíš opouštějí, než aby se na Julisku hrnuli. Když na konci sezony 1998/1999 po návratu z Německa opět odešel do zahraničí nejlepší střelec ligy Jan Filip, důvodem prý byl nedostatek financí. Říkalo se, že je drahý, údajně žádal milion korun za sezonu.

Trenér Jiří Kotrč si na finanční svízele postěžoval v závěru poslední nevydařené sezony zcela otevřeně. "Nebyly prostředky na to, aby přišel někdo zkušený," řekl MF DNES letos v březnu, když hledal příčiny neúspěchu, jímž bylo šesté místo v extralize.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video