Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Šéf pojišťovny měl zvláštní fond na lázně pro vybrané klienty, zjistil NKÚ

  • 94
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil hospodaření zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Zjistil mimo jiné, že existoval speciální fond generálního ředitele, ze kterého byly placeny lázeňské pobyty vybraným pojištěncům. Porušení pak našel také u vyplácení peněz v rozporu s úhradovou vyhláškou či obcházení zákona o veřejných zakázkách.

Kontroloři se mimo jiné zaměřili na fond prevence, ze kterého se hradí například lázeňské pobyty. Zjistili, že v jeho rámci byla vyčleněna takzvaná položka generálního ředitele, který o jejím využití výhradně rozhodoval. Zvýhodňoval tak některé pojištěnce, protože uhradil jejich lázeňské pobyty, přestože nesplňovali podmínky pojišťovny pro tuto péči.

„V letech 2012 až 2014 z fondu vyčerpal minimálně 2,4 milionu korun. Pojišťovna tak zaplatila například přes jeden milion korun za pobyty 44 klientů, kteří nespadali do kategorie pojištěnců, pro něž byl preventivní program určen. Byli mezi nimi i někteří členové správní i dozorčí rady pojišťovny,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Při této příležitosti NKÚ upozornil, že zatímco průměrná mzda zaměstnance pojišťovny byla více než 32 tisíc korun, průměrné měsíční mzdy a odměny vrcholového managementu přesáhly 285 tisíc korun a v roce 2014 dokonce 315 tisíc korun.

V rozporu s úhradovou vyhláškou bylo 82 procent plateb

Na zdravotní služby v roce 2014 vynaložila pojišťovna 26,1 miliardy korun. Z 82 procent však byly zaplaceny v rozporu s úhradovou vyhláškou. Ta totiž neumožňuje platit za stejný výkon rozdílné ceny. Díky dodatkům ke smlouvám to ale pojišťovna dělala.

„Kontroloři prověřili mimo jiné úhrady za shodné speciální výkony, jako jsou endoprotézy velkých kloubů a implantace kardioverterů a kardiostimulátorů. Rozdíly v úhradách za tyto úkony dosahovaly až 46 procent,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Jako příklad uvedla určitý druh kardiostimulátoru. Jedné nemocnici za něj pojišťovna zaplatila 200 tisíc, jiné 106 tisíc korun. „ Výše úhrad za výkony vycházela z individuálních jednání pojišťovny se zástupci nemocnic,“ řekla Málková. Různé ceny za stejnou léčbu platila pojišťovna také poskytovatelům lázeňské péče.

Kontrola NKÚ také odhalila, že pojišťovna v letech 2009 až 2013 z fondu pro hrazení pojistného platila i dva projekty v hodnotě 13 milionů korun. Ani jeden z nich však netýkal zdravotní péče. Podle zjištění NKÚ jimi pojišťovna odměnila lékaře za administrativní úkony.

Porušení zákona o veřejných zakázkách a spacáky jako dárek

Vedení pojišťovny také nedodrželo podle NKÚ zákon o veřejných zakázkách, a to například když hledalo dodavatele pro chystaný nábor nových pojištěnců a zakázku vydala bez výběrového řízení.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra porušovala úhradovou vyhlášku. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že v roce 2014 pojišťovna vydala za zdravotní služby 26,1 miliardy korun. V 82 procentech to bylo v rozporu s vyhláškou. Problematické jsou podle NKÚ především dodatky s poskytovateli zdravotní péče, které umožňovaly za stejný výkon platit rozdílnou cenu

„V roce 2013 například nadlimitní veřejnou zakázku za téměř 17 milionů korun bez DPH rozdělila a zadala formou veřejných zakázek malého rozsahu přímo vybraným dodavatelům. Na tyto náborové akce vynaložila pojišťovna v roce 2013 téměř 21 milionů korun bez DPH, což v přepočtu na jednoho nového pojištěnce dělá 999 korun na osobu,“ uvedla Málková.

V roce 2014 pojišťovna na žádost ministra zdravotnictví s těmito akcemi skončila. Od roku 2015 pojišťovnám nábor prostřednictvím zprostředkovatelů zakazuje zákon.

NKÚ se také zajímal o výdaje pojišťovny na dárkové předměty. Ty v letech 2012 až 2014 dosáhly 16,7 milionů korun. „Pojišťovna nakoupila mimo jiné dárkové balíčky za cenu od 600 do 1 600 korun, tašky za 594 korun, spací pytle za 499 korun, webkamery za 426 korun nebo krabice s dvěma lahvemi vína po 420 korunách,“ připomněla mluvčí NKÚ.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video