Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

BIS kvůli sporu o benzin vyzradila své agenty i know-how

  • 216
Banální spor o služební benzin kontrarozvědky se změnil ve velký průšvih. Tajná služba BIS při soudních procesech s třinácti agenty nezajistila utajení nejen jejich identity, ale ani totožnosti dalších agentů-svědků a ani metod své práce. Většinu soudů přitom BIS následně prohrála a jeden z vyhozených agentů spáchal sebevraždu.

Před třemi lety kontrarozvědka oznámila, že její příslušníci podváděli při služebních jízdách s fakturami za benzin (článek najdete zde). Rozdíl mezi vyfakturovanou a skutečnou spotřebou šel údajně do jejich kapes. BIS pohnala obviněné k soudu a některé z nich propustila.

Dosud BIS prohrála už sedm soudů, jednoho agenta musela přijmout zpět, další tři se o znovupřijetí soudí. Jejich práce v terénu je však ohrožena, a nejen jejich.

Při veřejně přístupném procesu totiž byly odhaleny osobní údaje v­ té době propuštěných i současných zpravodajců, kteří v BIS pracují v takzvané sledce. MF DNES to potvrdilo několik svědků a také advokát Milan Mleziva, který zastupuje některé vyhozené agenty. „Uváděla se tam jména, hodnosti, funkce lidí a oddělení včetně popisu evidence dokladů,“ popsal advokát.

„Jestli jde o aktivní sledkaře, je to katastrofa,“ říká exšéf rozvědky Karel Randák. U soudu zazněly i poznávací značky a typy aut, která „sledkaři“ používají, a také odkud kam vozy jezdily. „Sice šlo jen o údaje z knihy jízd, i to však mohlo být pro řadu lidí zajímavé,“ řekl MF DNES jeden z účastníků soudu.

Důstojníci vysvětlovali i formy a metody své práce, tedy know-how, které si každá zpravodajská služba na světě úzkostlivě chrání. Podle advokáta Mlezivy však nepopisovali reálné akce. „Šlo o obecný popis, aby byl zřejmý charakter práce s ohledem na používání vozidel,“ řekl advokát.

Podle mluvčího Bezpečnostní informační služby Jana Šuberta za to, zda je líčení tajné, či veřejné, odpovídá soud. „Režim soudního jednání je výhradně v kompetenci soudu, který o něm rozhodne po zvážení a posouzení příslušných okolností,“ řekl Šubert.

Nabízí se srovnání s případem Nagyová, který si podle informací MF DNES pohlídali sami armádní špioni. Drželi se zásady, že když už tajná služba musí své lidi poslat k soudu, zabezpečí jejich utajení a citlivé informace, které tam mohou zaznít. Příslušníci Vojenského zpravodajství tak začátkem ledna vypovídali pod fiktivními jmény a s počítačově upraveným hlasem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video