Konstelace pro nákup počítače

- Kdo si před rokem nadělil k Ježíšku počítač, ten udělá nejlépe, když se bude letos počítačovým obchodům vyhýbat. Zboží, které loni představovalo lepší průměr, dnes končí ve výprodejových akcích. A za loňskou cenu je nyní k dispozici počítač minimálně o třídu vyšší.

Poslední týdny roku jsou přitom obdobím, kdy je největší tlak na nákup nového zařízení. Nejenom kvůli blížícím se Vánocům, a nákupním horečkám, ale také (ne-li především) kvůli daňovým uzávěrkám. Jak tedy vypadá počítač konce roku 1998? A je nyní opravdu ta správná doba na nákup?
TOTÁLNÍ VÝPRODEJ
Nárůst výkonů při přibližně stejných cenách je v počítačovém světě pravidlem. Letos byl tento jev obzvlášť viditelný. Patrně nejvíc se na tom podepsalo zlevnění přístrojů s procesory Pentium II.
Před rokem byl slušný počítač nejčastěji vybaven procesorem Pentium MMX s taktovací frekvencí 233 MHz. Mnohým však stačila i nižší. Operační paměť (RAM) měla kapacitu 16 MB. Nelze samozřejmě zapomenout na pevný disk: velikost mezi 2 až 3 GB představovala slušný průměr. Se zvukovou kartou, mechanikou CD-ROM, průměrným monitorem a dalšími nezbytnostmi se to dalo pořídit za přibližně čtyřicet tisíc korun.
Takové systémy se dodnes prodávají. Jenom s tím rozdílem, že nyní na inzerátech nenajdete výkřiky "New!", ale "Totální výprodej" a částky i pod deset tisíc korun.
Koncem minulého roku už sice existovaly přístroje s procesorem Pentium II, stejně jako mechaniky pro DVD (disky digitálního videa). Vše ale tehdy nasvědčovalo, že ještě nějaký čas půjde o zboží pro náročné. Cena takovéto sestavy se totiž tehdy pohybovala okolo jednoho sta tisíc korun. Dnes ji seženete i za třicet tisíc korun.
SLUŠNÝ PRŮMĚR
Dobrý standard současného počítače vypadá asi takto: je vybaven procesorem Celeron (jakási verze Pentia II pro méně náročné) s frekvencí 266 MHz nebo Pentiem II s frekvencí 300 MHz. Operační paměť je 32 MB, lépe 64 MB.
Nelze však nevidět, že parametry ostatních součástí sestavy se kupodivu příliš nezměnily. Výrobci pevných disků se sice chlubí přístroji s kapacitami bezmála 20 GB, v počítačích pro běžné spotřebitele však jsou stále nabízeny disky 2 až 3 GB.
Žádný velký skok nezaznamenaly ani monitory. Už před rokem se přešlo z úhlopříčky obrazovky 14 palců na 15 palců a u toho už zůstalo. Chcete-li víc, musíte platit - a většinou ne málo. Technický pokrok zde napřel svou sílu spíš do vývoje plochých monitorů, jejich ceny však i nadále zůstávají běžným smrtelníkům nedostupné.
Do praxe konečně nastupuje DVD. Procesory Pentium II a sběrnice AGP vytvářejí technické předpoklady pro přehrávání kvalitního digitálního videa na počítači a cena mechanik přitom není nijak nedostupná (je přibližně jen o tři tisíce korun vyšší než u dobrých mechanik CD-ROM, které většinou plně nahradí). Navzdory kampani o přednostech DVD se však počítačů s nimi na trhu objevuje málo. Běžný zákazník tuší, že tu ještě zbývá ledacos k dořešení - a prodejci počítačů zase tuší jeho opatrnost. Přesto však je DVD asi nejvýznamnější změna, která se v blízké době dotkne průměrného zájemce o počítač.
Významnou novinku představuje operační systém Windows 98. Stále více prodejců nabízí počítače, kde je již zabudován. Oproti dřívějším "pětadevadesátkám" se vyznačuje lepším vztahem k multimédiím (včetně DVD) a především k internetu. Další podpora internetu je však u běžně prodávaných počítačových sestav stále prakticky nulová - stejně jako za DVD si i za modem musí zákazník připlácet.
DVD, internet a Windows 98 mají něco společného: jejich pravý čas na českém trhu nejspíš teprve přijde.
ČÍM POZDĚJI, TÍM LÉPE
Zákazník, který není právě počítačovým nadšencem, ale "pouhým" uživatelem, to ani letos nemá při rozhodování o koupi lehké. Existuje při neustálém pádu cen vůbec nějaký správný čas na pořízení nového přístroje?
Obecně se dá říci, že se nikdy nevyplatí pořizovat nový počítač, pokud nepotřebujete program, který na tom starém nefunguje. Navíc konec roku je pro nákup vlastně tou nejméně vhodnou dobou. Mnoho lidí nyní nakupovat musí (daně, Vánoce) a obchodníci vědí, že je to poslední šance, jak se zbavit zboží ještě za slušné ceny. Po Novém roce jim dříve nebo později nezbude než na neprodaných zásobách dál měnit cenovky.
Letos je možnost dalšího pádu cen o to pravděpodobnější, že obchody příliš nejdou a toho neprodaného zboží bude víc. Dá se rovněž očekávat, že brzy přijdou na trh nové výkonnější procesory (nejen od Intelu, ale i zajímavé produkty AMD) a ceny těch starších dál spadnou. V oblasti počítačů pro domácnost (multimédia) se také ještě bude dít ledacos zajímavého kolem DVD.
Za rok tedy počítače prodělaly pozoruhodný vývoj - technický i cenový. Pokud však nepotřebujete nový přístroj nezbytně právě ted, tak se nejspíš brzy dočkáte ještě lepších časů.

Vánoční dárky pod stromeček? Možná je lepší ještě chvíli počkat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video