Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Chudí Češi koňské maso nedostanou, ministr Bendl odmítl německý nápad

  • 570
Ministr zemědělství Petr Bendl zavrhl myšlenku, že by se výrobky šizené koňským masem mohly zdarma nabídnout chudým. Takovou ideu vyslovili někteří němečtí politici. Podle nich je to lepší, než aby potraviny přišly vniveč. Bendl chce navíc dovozce utajené koniny přísně potrestat.

"Více než osm set milionů lidí na světě hladoví. Dokonce i v Německu bohužel existují lidé, kteří mají finanční problémy a často nemají ani na jídlo. Nemůžeme si dovolit vyhazovat dobré jídlo," uvedl německý ministr rozvoje Dirk Niebel stanici  Deutsche Welle (více o německých návrzích čtěte zde).

"Potraviny s nedeklarovaným obsahem koňského masa jsou výrobky, které v této podobě vůbec na trhu neměly být. Pro humanitární potřeby považuji za důležitou znalost jasného původu potraviny, kde je i jistota její kvality. Použít potraviny bez znalosti jasného původu by byl precedent, který by do budoucna mohl přinést velké problémy v posuzování, jaký ještě produkt pro tento účel využít či nikoli," uvedl Petr Bendl.

Teoreticky by takový krok možný byl. Koňské maso strávníkovi neuškodí, dokonce může být i zdravější kvůli nižšímu obsahu tuku. Lidé však nesmí být klamáni v tom, co jedí, dokonce ani v případech, kdy je výrobek poskytován zdarma.

"Ať už je potravina uváděna na trh jakkoli, tedy za plnou cenu, se slevou, nebo zadarmo, tak platí, že musí být řádně označena. I kdyby spotřebitel byl klientem nějaké charitativní organizace, tak i ten má nárok vědět, co v té potravině je," řekl iDNES.cz  mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Bendl: kupujte české výrobky

V Česku se koňské maso objevilo například v lasagních od některých výrobců, v hamburgerech a naposledy třeba v masových kuličkách řetězce IKEA (více zde). Všechny tyto výrobky musely být staženy z prodeje. Pokud by je někdo chtěl věnovat charitativním organizacím, musel by dohledat skutečný původ masa a výrobky správně označit.

Problémem může být podle inspekce také původ koní, tedy zda byli určeni k chovu na maso, nebo ne. "Pokud nebyli pěstováni za účelem porážky, pak mohli dostávat například některá veterinární léčiva, která jsou nepřípustná pro chov na maso. Ta škála možných kontaminací je tam velmi široká," doplnil Kopřiva.

Ti, kdo do ČR tyto výrobky přivezli, by podle Bendla měli být tvrdě postiženi. "Aby všichni ostatní věděli, že budou-li klamat zákazníka, nečeká je v České republice nic jiného než tvrdý trest" uvedl Bendl pro ČTK.

To, že se problém objevil i ve Švédsku, kde má IKEA své sídlo, podle ministr ukazuje, že problém má širší rozměr, že to není jen záležitost České republiky. "O to více nemohu než apelovat: jezte spíše české potraviny. Věnujte se tomu, co a odkud jíte, tím pomůžete České republice, českým zemědělcům," dodal Bendl, který o situace s problémovým označováním potravin dnes jednal v Bruselu s ostatními ministry zemědělství.

Rozdali byste výrobky s koninou stažené z trhu chudým?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 18. března 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 9066
NE
NE 976

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video