Vítězný návrh podoby Kongresového centra Praha od španělské kanceláře OCA

Vítězný návrh podoby Kongresového centra Praha od španělské kanceláře OCA | foto: OCA

„Pakul“ dostaví za stamiliony Španělé, začít se má za tři roky

  • 111
Kongresové centrum Praha, stále ještě známější pod původním názvem Palác kultury a přezdívkou „Pakul“, čeká dostavba za stamiliony. Chce se totiž vyrovnat konkurenci z Vídně či Paříže. Projektu se ujme španělská kancelář OCA, která vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž. Stavba by mohla začít zhruba za tři roky.

„KCP bylo v minulosti často kritizováno pro jeho ne sexy vzezření. Je sice veliké a na prestižním místě, přesto neposkytovalo dostatek výstavních prostor. Výběr nám trval dlouho a musím říct, že ze 76 návrhů nebylo úplně snadné vybírat. Nicméně jsem ráda, že jsme se shodli na tomto návrhu, protože tvoří kontrapunkt k té velké hmotě, na kterou jsme zvyklí,“ řekla v úterý novinářům pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Důvod dostavby centra za 300 až 600 milionů korun je překvapivě prostý. Přestože je KCP největším podobným zařízením v Česku, podle vedení společnosti je malé. Když se nyní rozhoduje, kde se budou konat větší kongresy, poráží Prahu Vídeň, Berlín nebo Paříž.

„Nechceme být nutně větší nebo jen tak utratit nějaké peníze, ale opravdu potřebujeme rozšíření zejména pro doprovodné výstavy, bez kterých se nyní větší kongresy a podobné akce neobejdou. Díky kongresům se do měst dostává byznys, peníze, ale také další příležitosti,“ uvedl při vyhlášení soutěže generální ředitel Roman Ray Straub.

Vítězný návrh neřeší pouze novou budovu, ale rovněž její okolí. Členové architektonické kanceláře uvedli, že prostor v okolí KCP je nyní neuspořádaný. Jejich cílem tak bylo zlepšit veřejný prostor a propojit KCP s jeho okolím. Rovněž chtěli, aby Pražané a návštěvníci měli pocit, že prostor v okolí centra jim patří. „Původní budova postrádá kontakt se svým okolím,“ řekl jeden z nich.

Centrum má odborníky oceňovaný sál se skvělou akustikou, chybí mu však menší místnosti, například pro dílčí jednání účastníků kongresu. Proto bude možné novou halu rozdělit a využít pro několik akcí najednou. Zastavěna bude jen plocha na jih od budovy. Severní terasa s výhledem na Prahu zastavěna nebude, přestože se o tom původně uvažovalo.

Celkem nyní budova pojme 9 300 lidí a disponuje dvaceti sály, padesáti salonky a výstavní plochou o celkové rozloze přibližně 13 tisíc metrů čtverečních. Nová hala má vyrůst na místě sousedního parkoviště. Bude mít 5 tisíc metrů čtverečních a vyjde na 250 až 300 milionů korun. Na postupnou obnovu budovy a dostavbu nové haly má společnost připravenou více než miliardu korun. Stavět by se mohlo začít příští rok.

Přestavby se v Evropě daří

Do prvního kola soutěže bylo přihlášeno 76 návrhů, z nich na jaře porota vybrala šest, které postoupily do druhého kola a které autoři dopracovali. Mezi finalisty byly dva od českých ateliérů, dva od španělských a po jednom od Němců a Kanaďanů.

Fakta

  • Palác kultury vznikl na konci 70. let, slavnostně byl otevřen v roce 1981
  • Sloužil hlavně jako sjezdový palác pro Komunistickou stranu Československa
  • V roce 1995 byl přejmenován na Kongresové centrum a na konci tisíciletí proběhla generální rekonstrukce a první dostavba, která areál rozšířila o moderní hotel.
  • Dnes je v povědomí spíše jako koncertní síň, kde účinkují mezinárodní hvězdy nebo kde se hrály slavné muzikály.

Více než polovina návrhů přišla podle architekta a člena poroty Petra Hlaváčka ze zahraničí. „Myslím, že to je tím, že zvláště pro zahraniční účastníky je to místo jakousi branou do vlastního historického města a že vnímají potenciál celého prostoru včetně severní terasy. Navíc v celé Evropě probíhají často velmi úspěšné přestavby a dostavby objektů ze šedesátých a sedmdesátých let,“ řekl Hlaváček.

V mezinárodní porotě kromě Petra Hlaváčka a Adriany Krnáčové zasedli zástupci KCP, pražského magistrátu, architektů či Prahy 4. Oceněny budou tři nejlepší návrhy. Cena pro první místo je 1 000 000 korun, mezi druhé a třetí místo a neoceněné návrhy z druhého kola se dále rozdělí 2 000 000 korun.

Návrhy si mohou prohlédnou všichni zájemci o moderní architekturu. V úterý večer začíná vernisáží v Malém sále Kongresového centra výstava, která až do 5. října představí všechny projekty. Otevřeno je od 12 do 19 hodin. K výstavě je připraven i bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek budovy nebo nové knihy o KCP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video