Jestli bude kandidovat i Hillary Clintonová, se zatím neví. Jisté ale je, že má vítr v plachtách

Jestli bude kandidovat i Hillary Clintonová, se zatím neví. Jisté ale je, že má vítr v plachtách | foto: Profimedia.cz

Kongres je obsazen, začíná bitva o Bílý dům

  • 6
Američané budou o nástupci George W. Bushe hlasovat až za dva roky, nicméně fiasko republikánů v úterních kongresových volbách vyřadilo ze hry přinejmenším dva kandidáty - poražené republikánské senátory Ricka Santoruma z Pensylvánie a George Allena z Virginie.

Zejména šarmantní a soutěživý Allen byl ještě začátkem roku považován za velké eso. Rýsoval se jako hlavní soupeř senátoru Johnu McCainovi z Arizony, který se sice v Americe těší pověsti nepředvídatelného a svérázného politika, svým středovým postojem by se však mohl nakonec zamlouvat lidem napravo i nalevo a prezentovat se jako smiřovatel.

To je kvalita, která se bude hodně hodit. V názoru na Guantánamo, odposlechy lidí podezřelých z terorismu či přípustnost mučení jsou obyvatelé USA stále rozděleni zhruba napůl - a volby to jen potvrdily.

McCain coby veterán z Vietnamu, kde byl sám mučen, s Bushem v těchto věcech nesouhlasil, a rozhodně tedy nemůže být považován za muže z jeho party. Úterní volby ho proto mohly jen posílit.

Guvernéři ve hře
Nicméně v otázce Iráku Bushe po celá léta podporuje. Zároveň se snaží sblížit s křesťanskými komunitami, a získat si tak přízeň klasické republikánské voličské základny. Právě u nich v roce 2000 nepochodil, když ve stranických primárkách podlehl GeorgiW. Bushovi. To ho poučilo.

Mezi republikány se ovšem mohou objevit ještě další jména, zejména z řad guvernérů. Nakonec guvernéry byli čtyři z posledních pěti amerických prezidentů. Dnes je tu například Mitt Romney z Massachusetts, který si získal věhlas díky tomu, jak zachránil olympiádu v Salt Lake City před finančním krachem a naopak z ní udělal výnosný byznys.

Žhavá jména prezidentských voleb

Republikán Rudy Giuliani si získal věhlas 11. září 2001, kdy coby starosta New Yorku bravurně řídil záchranné operace po teroristickém útoku. V průzkumech oblíbenosti sice stále drží krok s Johnem McCainem, ale konzervativně založené lidi si svými levicovými názory na potraty či sňatky homosexuálů dost zprotivil. V kampani se mu také bude těžko vysvětlovat, proč se dvakrát v životě rozvedl.

Republikán Mitt Romney je guvernérem státu Massachusetts a zůstává tam oblíbeným politikem, přestože stát na severovýchodě USA je baštou demokratů. Romney se stal slavným, když před finančním krachem zachránil zimní olympiádu v Salt Lake City. Patří ovšem k Mormonům a v mládí se vydával na misie do ulic přesvědčovat lidi, ať se obrátí ke Kristu. To ho může v očích voličů diskvalifikovat.

Demokratka Hillary Clintonová je senátorkou za stát New York a zatím v průzkumech mezi voliči demokratů suverénně vede. Získala si pověst velmi pracovité političky, dosáhla například zvýšení platů policistů. Nedávno ji podpořil i list New York Post, který patří do impéria Ruperta Murdocha. Mnoho Američanů však ještě není připraveno hlasovat pro ženu, a také má řadu odpůrců uvnitř vlastní strany.

Demokrat Barack Obama z Illinois je v současnosti jediným a v historii teprve pátým Afroameričanem, jemuž se podařilo získat senátorské křeslo. V průzkumech popularity následuje hned za Hillary Clintonovou. Je dobrým řečníkem a pro mnoho lidí by znamenal pozitivní obrat od éry George Bushe. Na druhou stranu za dva roky působení v Senátu ničeho důležitého nedosáhl a jeho rasový původ může být ve volbách stejně tak výhodou jako překážkou.

Čeká se na Hillary...
Mezi demokraty svým jednoznačným vítězstvím v New Yorku dostala nový vítr do plachet senátorka Hillary Clintonová, manželka bývalého prezidenta Billa Clintona. Ta vždy říkala, že až po kongresových volbách oznámí, jestli se pustí do boje o Bílý dům. Takže je asi jen otázka dnů, kdy při nějaké pečlivě vybrané příležitosti za jásotu svých příznivců vítězoslavně řekne "jdu do toho".

Clintonová je sice demokratka, což jí může za dva roky pomoci, až se bude vést debata, kdo je méně podobný Bushovi, nicméně má handicap. Přestože ve svých názorech na Irák rozhodně není tak kritická jako mnozí její straničtí kolegové, jakož ani není známá tím, že by podporovala sňatky homosexuálů, v Americe je obecně považovaná za polarizující osobnost. V jižanských státech však má stále asi jen malou šanci.

Obamovy vyhrnuté rukávy
A navíc nemá vyhráno ve vlastní straně. Vycházející hvězdou je Barack Obama z Illinois, dnes jediný americký senátor s tmavou barvou pleti. Vyzařuje charizma jako rocková hvězda a lidi si získává svým nestranickým vyzýváním, že si "všichni musíme vyhrnout rukávy" a pustit se do toho či onoho.

Jenže v Senátu je Obama teprve dva roky, a tak bude muset v roce 2008 čelit výtce, že má prostě málo zkušeností.

"Arniemu" stojí v cestě ústava
Dále se samozřejmě dere na mysl Arnold Schwarzenegger, který elegantně v úterý obhájil guvernérský post v Kalifornii. Jenže coby rodák z Rakouska kandidovat nemůže: americká ústava praví, že prezidentem může být jen člověk narozený v USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video