Ředitel CIA Michael Hayden výslechový program CIA hájí. Podle něj je skrovný, legální a funkční

Ředitel CIA Michael Hayden výslechový program CIA hájí. Podle něj je skrovný, legální a funkční | foto: Profimedia.cz

Kongres chce zákaz mučení vodou, Bílý dům hrozí vetem

  • 112
Americká Sněmovna reprezentantů chce zakázat CIA mučení vodou a další kruté metody výslechů. Schválila proto zákon, který tyto techniky zakazuje. Projít musí ještě Senátem, ale hrozí, že ho nakonec zastaví prezidentské veto.

Kontroverzní mučení vodou, kdy je vyslýchaný přivázán na vodorovnou desku tak, aby měl hlavu níže než nohy, a poléváním hlavy se u něj vyvolává pocit topení, je ve Spojených státech hojně diskutováno. Od minulého roku ho nesmí používat armáda, ale zpravodajské služby dosud měly volnou ruku.

Sněmovna reprezentantů, v níž mají většinu demokraté, to chce změnit. Schválila zákon, který takzvaný "waterboarding" zakazuje. Společně s tím ukládá vyšetřovatelům, aby nakládali s vyšetřovanými v souladu s Ženevskou konvencí, nezastrašovali je psy a neodpírali jim jídlo a lékařskou péči.

Normu schválilo 222 kongresmanů, 199 bylo proti. Volilo se podle stranických linií. Michiganský republikán Peter Hoekstra řekl, že pokud se armádní pravidla pro výslech vztáhnou i na zpravodajské služby, teroristé se dozví o všech technikách výslechu.

"Příliš mnoho detailů z protiteroristického programu, který udržuje Ameriku v bezpečí po 11. září, už bylo vyzrazeno," citoval kongresmana list Washington Post.

Sama CIA se k potenciálnímu zákazu nevyjádřila. Její ředitel Michael Hayden pouze řekl, že výslechový program je relativně úzký - vztahuje se na méně než sto lidí - a je zcela legální. Dodal také, že výslechy pomohly zamezit Al-Kajdě v provedení teroristických útoků.

Schválení zákona přišlo týden po skandálu CIA, která oznámila, že před dvěma lety zničila záznamy výslechů dvou podezřelých. Jennifer Daskalové z organizace Human Rights Watch řekla, že zničení záznamů je jedním z důvodů, proč je přijetí nové legislativy podstatné.

Návrh zákona nyní poputuje do Senátu. I když ho ale demokratická většina schválí, nebude definitivní. Bílý dům už oznámil, že chystá prezidentské veto. Vláda se brání tím, že by se jinak připravila o informace, které jsou nutné pro prevenci proti teroristickým útokům.

Mučení vodou

Technika, při které je u vyslýchaného vyvoláván pocit, že se topí, není nová. Američané ji používali už před sto lety během povstání na Filipínách. Tehdy ji prezident Theodore Roosevelt zakázal. CIA ji oprášila po 11. září a od té doby se vede debata. Kritici tvrdí, že jde o mučení, které porušuje mezinárodní i americké právo. Bílý dům se brání, že jinak Ameriku bránit nejde.

Bushova vláda uznává, že americké i mezinárodní právo zakazuje mučení. Trvá také na tom, že se ho nedopouští. Zároveň ale zavádí šedou zónu technik "zesíleného výslechu", které za mučení nepovažuje. Řadí se k nim právě topení, spánková deprivace, vystavování chladu, určitý stupeň bití atd.

CIA tvrdí, že waterboarding byl od roku 2001 použit třikrát, zcela zastaven byl v roce 2003. Program ale údajně zablokoval až Michael Hayden, který nastoupil do čela CIA v roce 2006. Odmítl to veřejně potvrdit.

Užívat "zesílený výslech" smí pouze zpravodajské služby. Armádě to zapovídá loňský armádní manuál. Výjimku pro CIA zajistilo červencové rozhodnutí prezidenta Bushe. Definuje v něm mučení s odkazem na právní řád a uvádí praktiky, které této definici odpovídají. Techniky "zesíleného výslechu" mezi nimi ale nejsou.

Debatu nově rozvířila sama CIA, která přiznala zničení záznamů z výslechu. Jde o stovky hodin materiálů. Na stanici ABC zase promluvil bývalý agent CIA John Kiriakou, podle kterého je waterboarding mučení a Američané by se ho měli vzdát.



Zdroj: BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video