Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. | foto: ČTK

Zavadil: Vláda vytváří prostor pro rozkradení penzí a zdravotnictví

  • 1364
Lidé by si podle odborového předáka Jaroslava Zavadila měli peníze odkládat spíš do slamníku, než aby je posílali do soukromých penzijních fondů. "Já je před tím nebetyčně varuji," řekl Zavadil na konferenci odborů Vize pro Českou republiku. Vyčetl vládě, že vytváří podmínky pro rozkradení penzí a také zdravotnictví.

"Jde o to, aby se vytvořily podmínky pro privatizaci, mohl bych k tomu dodat pro rozkradení některých lukrativních záležitostí, jako jsou důchodové systémy a zdravotnictví, úrazové pojištění a tak dále. To přece nechceme," prohlásil Zavadil. Přitakal mu politolog Jiří Pehe, podle nějž to, co se teď děje, je privatizace státu.

O správnosti vládou navrhované podoby důchodové reformy jsou podle předsedy ČMKOS nyní přesvědčeni jen odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a snad ještě ministr financí Miroslav Kalousek. Zavadil upozornil, že OECD prognózuje až do roku 2050 průměrný růst do 2 procent, takže ukládat na desítky let peníze do fondů je podle odborů nesmysl.

"Lidé by měli dávat peníze radši do štrozoku (zastarale slamník - pozn. redakce)," prohlásil předseda odborové centrály ČMKOS. Vláda podle něj protlačuje své chybné návrhy silou a neohlíží se na připomínky, nejen odborů.

Zavadil kritizoval také privatizaci v posledních dvaceti letech. Zprivatizován byl majetek za víc než jeden a tři čtvrtě bilionu korun. "To je o 14 procent více než je celý veřejný dluh České republiky. Kdo na tom vydělal? Pouze spekulanti," prohlásil. Podrazem pro veřejné finance byla podle analýzy odborů Topolánkova reforma, včetně zavedení rovné daně, která sebrala státu okolo 90 miliard korun ročně.

Odbory požadují majetková přiznání či registrační pokladny

Odboráři se rozhodli sobotní konferenci uspořádat proto, aby veřejnosti sdělili, že nejen kritizují, ale mají i vlastní návrhy, kudy by se země měla ubírat. Prioritou je podle ČMKOS boj proti korupci, organizovanému zločinu, daňovým únikům, praní špinavých peněz a práci načerno. Odboráři navrhují zavést majetková přiznání a zakázat anonymní akcie na majitele.

Vize ČMKOS pro Českou republiku

Její plný text najdete zde.

Požadují také plošné zavedení pokladen, které mají v paměti všechny provedené platby. Podle odborů totiž například celá řada vietnamských obchodníků nakupuje své zboží v obchodních řetězcích a prodává ho dál s vlastní přirážkou, ze které však už neodvádí DPH. Firmám by odbory zvýšily daně o jedno až dvě procenta. Podnikatelé by podle nich měli přijít o možnost kupovat osobní vozy pro podnikání bez DPH.

Zásadním požadavkem odborů je zastavení současné podoby penzijní reformy, jejíž start od ledna příštího roku svým vetem přibrzdil prezident Václav Klaus. Na navržené podobě reformy není ve společnosti širší shoda, zdůrazňuje prezident (více o důvodech prezidentova veta najdete zde).

Vládní koalice se Klausovo veto pokusí přehlasovat na říjnové schůzi Sněmovny. Pokud by se jí to nepovedlo, nemá podle špiček ODS a TOP 09 smysl, aby vláda Petra Nečase dál pokračovala, stejně jako když ani napodruhé neprojde vládní balíček, který má mimo jiné zvýšit DPH na 15 a 21 procent. S balíčkem mají přitom problém i někteří poslanci ODS, kteří ho při prvním pokusu vlády prosadit ho potopili spolu s opoziční levicí.

Odbory tvrdí, že není důležité, aby se v době recese či stagnace schodek rozpočtu snižoval. "Pro nejbližší dva tři roky je nutné stabilizovat deficit státního rozpočtu na úrovni 110 až 120 miliard korun, tedy nepokračovat zatím v dalším snižování schodku. Ekonomika může s takovým schodkem žít ještě několik let," navrhují ve svém materiálu.

Podle sociologa Jana Kellera by ČMKOS své návrhy měla předat všem parlamentním stranám, ale i dalším, které zastoupení ve Sněmovně nemají - zeleným, lidovcům a nové straně Andreje Babiše. Keller ale předpokládá, že bude velká snaha udělat vše pro to, by návrhy odborářů zůstaly jenom na papíře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video