Rozstřílené ulice města Homs (22. června 2012)

Rozstřílené ulice města Homs (22. června 2012) | foto: Reuters

V Sýrii musí vzniknout přechodná vláda, shodly se velmoci

  • 151
Zástupci světových mocností se shodli, že v Sýrii by měla vzniknout přechodná vláda. Měla by být obsazena jak představiteli opozice, tak lidmi věrnými současnému prezidentovi Bašárovi Asadovi. Sýrii už téměř rok a půl zmítá krvavé povstání proti Asadově režimu.

"Je na syrském lidu, aby dospěl k politické dohodě," řekl podle agentury AP zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan po jednání ministrů zahraničí pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Ruska, Velké Británie, Francie a Číny. Přítomni byli také zástupci zemí blízkovýchodního regionu.

Annanův plán spíše předpokládal Asadův odchod z čela země, ale Rusko jednoznačně odmítlo podpořit takový požadavek. Ponechána byla tak možnost i pro Asada, aby setrval u moci a na politické změny dohlížel.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že nebyly stanoveny předběžné podmínky pro vznik přechodné vlády, a zdůraznil, že od Asada se nežádá, aby se vzdal moci. Lavrov přitom obvinil syrskou opozice z neustálých "provokací" s cílem "roztočit spirálu násilí a podněcovat sektářskou nenávist".

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně tvrdí, že dohoda "dláždí cestu" pro vznik "post-asadovské vlády jednoty". Podle ní má Asad jasně pochopit, že jeho dny u moci jsou sečteny.

Násilnosti v Sýrii pokračovaly i dnes. Granát na předměstí Damašku zabil 30 civilistů. Během soboty tak v zemi při násilnostech zahynulo 82 lidí.

Opozice bude nejspíš proti

Účastníci konference v Ženevě se také dohodli, že Sýrie potřebuje ústavní reformy a svobodné a spravedlivé volby. Politická transformace v Sýrii má být nezvratná a má se opírat o pevný harmonogram. Annan v této souvislosti vyslovil naději, že "reálných výsledků" bude dosaženo během jednoho roku.

"Nyní nastává tvrdá práce. Musíme spolupracovat na tom, abychom prosadili to, na čem jsme se dohodli," prohlásil Annan. Ženevskou dohodu ale nejspíš odmítnou opoziční předáci, pro které je spolupráce s diktátorským režimem nepřijatelná.

Krveprolití v Sýrii zažehly v březnu 2011 pokojné protesty proti téměř čtyřicetileté vládě klanu Asadů. Když režim proti demonstracím zasáhl silou, sáhla opozice po zbraních. Podle opozičních aktivistů už při střetech zahynulo téměř 16 tisíc lidí.

Mezinárodní společenství přes veškeré hlasité odsudky Asadova režimu stále neví, jak spirálu násilí zastavit. Selhala i iniciativa někdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, jehož šestibodový plán měl krveprolití zastavit a obě strany přivést k jednacímu stolu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video