Únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu se stal druhou největší ropnou katstrovou v dějinách

Únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu se stal druhou největší ropnou katstrovou v dějinách | foto: AP

Konečně! Test potvrdil definitivní ucpání vrtu v Mexickém zálivu

  • 3
Poškozený ropný vrt společnosti BP v Mexickém zálivu se podařilo definitivně uzavřít. Ukázaly to výsledky rozhodujícího testu betonové ucpávky vrtu. Tento úspěch znamená konečnou tečku za nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách Spojených států a jednou z nejhorších na světě.

Těžaři z britské společnosti BP nejprve v sobotu večer zavedli do vrtu skoro dvanáct kubických metrů betonu. Po jeho ztuhnutí provedli v noci na dnešek podle nich rozhodující test. Trval přes sedm hodin. (čtěte zde)

Cementovou ucpávku se rozhodli zatížit. Chtěli vyzkoušet, jestli vydrží tlak 6800 kilogramů. Již v sobotu prohlásil Rich Robson z týmu zajišťujícího operaci, že "když to ucpávka vydrží, bude možné prohlásit vrt za mrtvý".

UNIKLÁ ROPA ZE ZÁLIVU NEZMIZÍ

Podle odborníka je ukrytá pod hladinou moře

Katastrofa, jejíž přesné příčiny se teprve vyšetřují, začala 20. dubna výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon.

Při explozi zahynulo jedenáct dělníků. Plošina se potopila za dva dny. Z prasklého vrtu pak vyteklo do moře na 800 milionů litrů ropy. Ekologické a ekonomické škody jsou ohromné a dlouhodobé.Únik mazlavé suroviny z vrtu v Mexickém zálivu se stal druhou největší ropnou zkázou v dějinách.

CHRONOLOGIE KATASTROFY

20. dubna - Výbuch a následný požár na těžební plošině Deepwater Horizon, o dva dny později se plošina se potopila a do moře začala z poškozeného vrtu unikat ropa.

25. dubna - Pokus o uzavření vrtu prostřednictvím bezpečnostního ventilu skončil neúspěchem.

30. dubna - Ropa poprvé dorazila k pobřeží amerického státu Louisiana. Později zasáhla i přímořské oblasti států Mississippi, Alabama a Florida.

2. května - BP začala hloubit odlehčovací vrt s cílem ucpat poškozený vrt zespoda. O čtrnáct dní později začala vrtat ještě druhý pomocný vrt.

7. května - Pokus zastavit únik ropy pomocí obřího krytu se nezdařil. Zařízení ucpaly zmrzlé uhlovodíkové krystaly.

Louisianské mokřady poté, co je zasáhla ropná skvrna (19. června 2010)19. května - Ropa zasáhla cenné mokřady při pobřeží Louisiany.

29. května - BP oznámila, že pokus o ucpání vrtu speciálním bahnem selhal.

2. června - Další pokus o uzavření vrtu; při odřezávání části trubice se však zasekla podmořská pila.

4. června - Na vrt byl umístěn kryt zachycující část unikající ropy, která byla následně čerpána do tankerů. Účinnost zařízení se postupně zvyšovala, nikdy však nebyla stoprocentní.

Barack Obama promluvil o ropné katastrofě z Oválné pracovny Bílého domu (16. června 2010)15. června - Prezident Obama přednesl v souvislosti s katastrofou svůj první televizní projev z Oválné pracovny Bílého domu.

15. července - Po utěsnění nového krytu, instalovaného o tři dny dříve, do moře poprvé od havárie neunikala žádná ropa. V okolí vrtu se však posléze objevily drobné netěsnosti.

4. srpna - BP se podařilo zastavit unikající ropu vháněním bahna do poškozeného vrtu. Následující den byl do vrtu napumpován cement.

13. srpna - Americká vláda rozhodla, že vrt musí být zapečetěn ještě pomocí odlehčovacího vrtu. Firma BP předtím zvažovala možnost, že tato operace nebude nutná.

5. září - Z mořského dna byl vyzdvižen vadný pojistný ventil, jehož porucha zřejmě katastrofu způsobila.

16. září - Odlehčovací vrt pronikl v hloubce 4000 metrů pod mořským dnem do hlavní šachty poškozeného ropného vrtu, do které začal být vháněn beton. O dva dny později byla dokončena betonová ucpávka vrtu.

19. září - Těsnost ucpávky potvrdil test.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video