Armáda v centru Bangkoku rozhání dav protestující proti vojenskému  převratu.

Armáda v centru Bangkoku rozhání dav protestující proti vojenskému převratu. | foto: Reuters

Thajci už mohou v noci ven, armáda zrušila zákaz vycházení

  • 4
Thajská vláda, kterou po květnovém převratu sestavila místní armáda, zrušila zákaz nočního vycházení. Striktní večerka platila pro všechny Thajce od května. Armáda zároveň ohlásila, že plánuje změnu ústavy a nástup nové prozatímní vlády.

Zákaz vycházení zprvu platil sedm hodin denně. Později junta zákaz zkrátila na čtyři hodiny a v některých turistických oblastech, včetně populárních letovisek Pchúket a Samui, začátkem června omezení úplně zrušila.

"Vzhledem k tomu, že se situace zlepšila a že nedošlo k žádným incidentům, které by vedly k násilí... a za účelem zlepšení cestovního ruchu, bude zákaz vycházení zrušen ve všech ostatních provinciích," oznámila podle agentury Reuters vládnoucí vojenská rada.

Šéf armády Prajutch Čan-Oča, který už dříve oznámil, že svobodné volby zemi čekají zřejmě až za déle než rok, dnes podle agentury AP také uvedl, že do tří měsíců bude předložen návrh dočasné ústavy a poté se do čela země postaví prozatímní vláda.

Junta zavedla cenzuru médií a zrušila Senát

"Až budeme mít vládu, budeme pokračovat. Začne pracovat reformní rada," nastínil další vývoj generál, který je nyní faktickým šéfem země. Hlavním úkolem rady bude podle něj prosadit v hluboce rozdělené zemi politické reformy.

Armáda svrhla vládu s odůvodněním, že chce v zemi po půlroce protivládních demonstrací obnovit pořádek a prosadit politické reformy.

Po převzetí moci pozastavila platnost ústavy, rozpustila Senát a zavedla cenzuru tištěných médií i rozhlasového a televizního vysílání.

Povolena nejsou ani politická shromáždění, malé skupinky odpůrců vojenské vlády se přesto skoro denně v ulicích hlavního města scházejí.

Thajsko je fakticky rozděleno na dvě nesmiřitelné skupiny od převratu v roce 2006, kdy armáda svrhla premiéra Tchaksina Šinavatru. Ten si na svou stranu naklonil převážně severní část země s pomocí populistické politiky a slibů zlepšit život chudých lidí na venkově. Proti jeho táboru stojí převážně městští obyvatelé a na jejich straně také armáda.

Thajskem zmítá chaos už osm let

V listopadu 2006 předala armáda moc prozatímní vládě. V parlamentních volbách z konce roku 2007 zvítězila Strana lidové moci (PPP), ke které se připojili i stoupenci svrženého Šinavatry. Kvůli mohutným demonstracím vyhlásil v roce 2008 tehdejší premiér výjimečný stav a pověřil armádu zajištěním pořádku v Bangkoku. Ústavní soud mu nařídil odstoupit, stranu PPP následně rozpustil.

V následných volbách byl předsedou vlády zvolen opoziční kandidát Apchisit Vedžadžíva, výjimečný stav trval s krátkými přestávkami v řadě provincií země do prosince 2010. V červenci 2011 ve volbách zvítězila Strana Thajců v čele s Jinglak Šinavatrovou, sestrou někdejšího premiéra. Předčasné volby z února 2014 hlavní opoziční strana bojkotovala, napadla je rovněž u ústavního soudu, který jejich výsledek anuloval.

Šinavatrová musela z premiérského křesla odstoupit, když ji ústavní soud letos v květnu shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, která po převratu zadržela desítky lidí, včetně expremiérky Šinavatrové, a vůdců protivládních i provládních protestů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video