Alexandr Litviněnko na archivním snímku z roku 2002.

Alexandr Litviněnko na archivním snímku z roku 2002. | foto: AP

Za smrtí Litviněnka stojí Rusko. Scotland Yard uzavřel vyšetřování

  • 249
Do úmrtí někdejšího agenta a kritika Kremlu Alexandra Litviněnka je zapletené Rusko. Podle právníka jeho ženy to prokázaly expertizy britského Scotland Yardu. Vyšetřování v pátek oficiálně skončilo, závěrečnou zprávu však úřady zveřejní nejspíš až koncem roku.

„Důkazy ukazují, že jediným věrohodným vysvětlením je, že ruský stát byl nějakou formou zapleten do Litviněnkovy vraždy,“ řekl k rozsudku podle ČTK Richard Horwell, který v procesu zastupoval britskou metropolitní policii.

Litviněnko podlehl otravě radioaktivním poloniem 210, který mu údajně dva týdny před smrtí přimíchali v Londýně do čaje agenti FSB Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj. Zemřel v listopadu 2006. Samotný Litviněnko obvinil krátce před smrtí ze své vraždy přímo šéfa Kremlu Vladimira Putina.

Bývalý elitní agent FSB odhalil novinářům praktiky, které Kreml používá k likvidaci oponentů - on sám prý jako agent tajné služby dostal rozkaz zavraždit vlivného oligarchu Borise Berezovského. Do Velké Británie z Ruska utekl kvůli obavám o život, získal tamní občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Agenti poloniem zamořili Londýn

Polonium podle několika ruských expertů pocházelo z chemické laboratoře FSB a na palubu letadla do Londýna ho dostala bezpečnostní služba na letišti Domodědovo podléhající generálům z Lubjanky, napsal v knize Toxická politika ruský právník, novinář a spisovatel Arkadij Vaksberg. V akci se podle něj přímo angažoval Alexandr Bortnikov, tehdejší náměstek ředitele FSB, který v současnosti celou kontrarozvědku řídí (více o Bortnikovovi čtěte zde).

Podle právníka Horwella byla Litviněnkova vražda „jaderným útokem v ulicích Londýna, která ohrozila stovky, možná i tisíce životů Londýňanů radioaktivní kontaminací,“ píše britský deník Financial Times. Stopy polonia se totiž našly na mnoha místech britské metropole, která dvojice vrahů navštívila. Jedním z nich byl i stadion fotbalového klubu Arsenal. Úřady však už na konci roku 2006 prostřednictvím agentury Reuters uklidňovaly, že Britům žádná zdravotní rizika nehrozí.

Moskva je k výsledkům britského vyšetřování skeptická. „Ne, nevěříme tomu. Pokud si vzpomínáte, když Litviněnko zemřel, podobná obvinění se v plné šíři hrnula jak od představitelů Spojeného království, tak i od agentur, které teprve začínaly případ vyšetřovat,“ řekl reportérům ruské státní agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské ministerstvo zahraničí Londýn obvinilo, že manipuluje s fakty podle vlastní potřeby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video