Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné.

Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zrušení ombudsmana na vnitru bylo účelové, tvrdí protikorupční fond

  • 63
Úřad ombudsmana při ministerstvu vnitra skončil na přelomu roku. Oficiálním důvodem byla jeho neefektivnost. Nadační fond proti korupci ale tvrdí, že skutečným cílem změny bylo zbavit se nově přijatého pracovníka tohoto úřadu Tomáše Almera, který kritizoval policejní reformu. Almera se zastala jeho nadřízená Blanka Besserová.

„Úřad ombudsmana byl zrušen a všem jeho pracovníkům byly nabídnuté nové pozice kromě jednoho jediného - Tomáše Almera,“ uvádí analytik z Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny. Dosavadní ombudsmanka Blanka Besserová se na protest proti tomuto rozhodnutí odhodlala podat výpověď.

Její úřad ministerstvo vnitra zrušilo k 31. prosinci loňského roku, jako důvod uvedlo nízkou efektivitu (více zde). „O tomto důvodu jsem se dozvěděla až z iDNES.cz. Neměli jsme jediný poznatek, že jsme neefektivní,“ uvedla Besserová.

Namísto jedné kanceláře ombudsmana mají vzniknout tři nové - jedna pro zaměstnance ministerstva, druhá pro policisty a třetí pro hasiče. Ministerstvo se domnívá, že tři nově zřízení ombudsmani vyřeší více podnětů.

Podle Nadačního fondu proti korupci je skutečným cílem změny zbavit se bývalého šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Tomáše Almera. Tento muž s více než dvacetiletou praxí u policie nastoupil do kanceláře ombudsmanky v srpnu 2016. Tehdy podle něj o rušení úřadu nebo jeho neefektivitě nepadla ani zmínka. „Naopak, Blanka Besserová mě informovala, že v září bude přijat na tabulkové místo ještě jeden další člověk,“ uvedl Almer, který se o svém konci v úřadu vyjádřil také pro server Seznam.cz.

Blanka Besserová

V listopadu 2016 přišla ale zpráva, že úřad ombudsmanky se bude ke konci roku rušit. „Tento krok vedení ministerstva vnitra pojmenovalo jako ‚změna systemizace pracovních míst v sekci státního tajemníka‘,“ sdělil Konieczny. Všichni dosavadní zaměstnanci úřadu dostali nabídku jiných pracovních míst s výjimkou Almera. Ten byl tehdy v šestiměsíční zkušební lhůtě.

„Domnívám se, že zkušební doba slouží k tomu, aby se zjistilo, že se někdo neosvědčil. Já jsem ale měl dobré hodnocení, nadřízená mě chválila,“ popsal tuto situaci redakci iDNES.cz Almer. Besserová se svého podřízeného zastávala a opakovaně musela čelit dotazům policejních funkcionářů, proč v jejím úřadu takový člověk pracuje. Nakonec podala výpověď.

Almera popisuje jako schopného člověka, který díky své dlouholeté praxi u policie rozumí specifikům služebního poměru. „Umí se za svůj názor postavit,“ řekla bývalá ombudsmanka a dodala, že Almer navíc v listopadu dostal i potřebnou prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

Protikorupční fond uvádí, že skutečným důvodem změny byla snaha zbavit se Almera jako významného kritika policejní reformy. Toto tvrzení podle něj dokládá časová posloupnost událostí, které následovaly po Almerově vystoupení na veřejnosti.

Almer se totiž ještě před tím, než nastoupil do úřadu ombudsmanky, vyjádřil kriticky k policejní reformě ve veřejné diskuzi v galerii DOX. Později, už v době, kdy pracoval v úřadu, vypracoval Nadační fond proti korupci dokument k reformě, ve kterém citoval 10 expertů včetně Almera. „Vydání tohoto elaborátu označil Tomáš Almer jako zlomový ve vztahu ministerstva vnitra k jeho osobě,“ uvádí analytik fondu Konieczny. Almer se dle něj stal pro vnitro nepohodlným. „Nechci ze sebe dělat pupek světa, že zrovna nějaký Almer zajímá ministra Chovance, ale tak nějak to asi bylo,“ domnívá se i Almer.

Po třech týdnech od vydání zmíněného dokumentu pracovníci kanceláře ombudsmanky dozvěděli, že se jejich úřad bude stěhovat z budovy ministerstva na policejní prezidium. Poté přišla zpráva, že končit bude úplně. Návrh na ukončení činnosti úřadu schválila vláda v polovině prosince, ke konci roku úřad skončil. Podle Almera bez odborné diskuze, která by takovému kroku měla předcházet.

Zrušený úřad mají nahradit tři noví ombudsmani

Ministerstvo vnitra uvedlo, že zrušený úřad nahradí tři noví ombudsmani. Podle zástupců protikorupčního fondu je podřazení policejního ombudsmana přímo policejnímu prezidentovi problematické. „Zcela zásadní a rozhodující je zde nezávislost a dominantní postavení ombudsmana. Nejsou ovšem známé žádné kroky policejního prezidia či ministerstva vnitra, které by mohly doložit snahu o nezávislé postavení nových ombudsmanů,“ uvedl Konieczny.

Plán na vznik tří nových úřadů ombudsmana je ale zatím zřejmě pouze na papíře. Na webových stránkách ministerstva je informace o zrušeném úřadu již vymazaná, případná nová kancelář uvedena není.

Hasiči úřad zřizují. „Momentálně jsme ve fázi výběru vhodného kandidáta. Ale v blízké budoucnosti ho mít budeme,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Později doplnila, že hasiči mají již nyní možnost kontaktovat generálního ředitele anonymně, a to pomocí projektu s názvem Už ne do zdi. Na dotazy pak generální ředitel odpovídá na kameru. „Hasiči volí tuto formu velmi rádi a máme velmi pozitivní zpětnou vazbu i z našich výjezdů. Ombudsmana už prakticky vůbec nekontaktují,“ popsala současný stav Zaoralová.

Policie nyní nového ombudsmana také nemá. „V současné době je na pozici policejního ombudsmana vypsáno výběrové řízení,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Podněty, které policisté ombudsmanovi zašlou, jsou podle něj zatím zasílány přímo kanceláři policejního prezidenta. Pod tento úsek bude posléze vybraný kandidát na ombudsmana zařazen. „Zařazení ombudsmana pod policejní prezidium nemá logiku,“ zkritizovala tento krok Besserová.

Úřad ombudsmana vznikl v souvislosti s akčním plánem boje proti korupci a zřízení samostatného úřadu ombudsmana mimo policii nařídila tehdejšímu ministrovi vnitra vláda. Besserová se domnívá, že současný krok vnitra je zcela v rozporu s tím, jaký účel měl úřad ombudsmana plnit.

Podrobnější vyjádření ministerstva vnitra se redakci iDNES.cz zatím získat nepodařilo, mluvčí Ondřej Krátoška slíbil, že odpověď zašle emailem, až ji zjistí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video