Poslanci změnili pravidla pro souhlasy s léčbou dětí. Ilustrační foto

Poslanci změnili pravidla pro souhlasy s léčbou dětí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O léčbě si dítě rozhodne samo, souhlas rodičů už nebude nutný

  • 60
O své léčbě si dítě rozhodne samo, pokud je na to dostatečně rozumově vyspělé. V akutních případech o ní bude rozhodovat lékař. Rodiči náleží právo na informace a otázky. Tak zní pozměněná pravidla, jež v pátek v závěrečném čtení schválili poslanci. Mají napravit těžkosti vyvolané v ordinacích při shánění souhlasu obou rodičů.

"Při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi je třeba zjistit jeho názor na poskytnutí zamýšlených zdravotních služeb, jestliže je to přiměřené rozumové a volní vyspělosti jeho věku," stojí v novele zákona o zdravotních službách.

A v textu je také uvedeno, že dítě lze ošetřit na základě jeho souhlasu, pokud je to "přiměřené jeho rozumové a volní vyspělosti odpovídjaící jeho věku".

Dítě je nezletilé do 18 let. V jakém věku je schopno o své léčbě rozhodovat, to už novela konkrétně neříká. "Věkovou hranici jsme tam nedávali, protože nový občanský zákoník zná kategorii rozumová a volní vyspělost nezletilého dítěte," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.

Co říká novela

  • o neodkladném zákroku nebo akutní péči může rozhodnout lékař, aniž by k nim měl souhlas. Ten by od rodiče neměl vůbec žádat, pokud má podezření na týrání a zneužití dítěte
  • ruší povinnost, aby ve sporných případech musel soud určit opatrovníka. "Nadále nebude třeba obracet se na soud v případech, kdy není možno získat souhlas obou rodičů nebo názor nezletilého pacienta bude v rozporu s názorem zákonných zástupců," stojí v odůvodnění novely.
  • Lékaři už také podle novely už nemusí do zdravotnické dokumentace vepisovat názor dítěte na léčbu

Souhlas dítěte podle novinky v legislativě však nijak nebrání tomu, aby lékař informoval o péči rodiče. Nebere jim ani právo na léčbu se ptát a zajímat se o ni. "Právo klást otázky náleží zákonnému zástupci pacienta i pacientovi, je-li k takovému úkonu přiměřeně rozumově a volně vyspělý," konstatuje novela.

Ombudsman: Je to krok správným směrem

Předkladatelé změny, mezi něž patří i ministr zdravotnictví Leoš Heger a pět poslanců, si od toho slibují, že se sníží zátěž soudů i lékařů.

"Tato změna sice nevyloučí možné střety, ale pro praktický výkon a poskytování péče je to pozitivní krok," řekl iDNES.cz ombudsman Pavel Varvařovský.

Pokud půjde přání rodiče proti přání dítěte, Varvařovský míní, že dítě nebude mít v takové situaci navrch. "Lékař názor dítěte nemusí akceptovat. Stejně jako nemusí v hraničních případech akceptovat vůli rodičů. Například kdyby rodič, svědek Jehovův, odmítl u dítěte transfuzi, protože v takovém případě by lékař byl hnán k zodpovědnosti, jelikož nevyužil všech prostředků k záchraně života," domnívá se ochránce lidských práv.

Souhlas obou rodičů s léčbou dítěte potřebovali mít lékaři od letošního dubna. "Ukázalo se, že zejména u rodičů, kteří byli rozvedeni nebo spolu nežili, je získávání souhlasu velmi složité," uvedl Plíšek.

Pro novelu, která dubnová pravidla mění, hlasovalo 141 poslanců ze 151 přítomných. Proti nebyl ani jeden zákonodárce. Novela nyní putuje do Senátu a k podpisu prezidenta. Teprve poté začne platit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video