Policejní prezident Petr Lessy | foto: Profimedia.cz

Klaus zkritizoval Lessyho vyhazov, ČSSD viní vládu z puče, odbory vřou

  • 719
Propuštění policejního prezidenta Petra Lessyho znepokojilo prezidenta Klause, prý destabilizuje policii. Podle opozice se jedná o politickou likvidaci, kdy Generální inspekce bezpečnostních sborů jednala na pokyn premiéra Nečase. Za Lessyho se ihned postavily policejní odbory, které chystají "radikální kroky".

Středeční vyhazov policejního prezidenta znepokojil nejvyšší politická místa. "Pokládám tento krok ministra vnitra, učiněný jistě s vědomím premiéra, za věc, která destabilizuje situaci nejen v Policii ČR, ale i na celé naší politické scéně. To vše ve chvíli, kdy se v předvolební atmosféře mají v parlamentu projednávat významné zákony," vyjádřil se ve středu odpoledne ke kauze Lessy prezident Klaus. O kroku prý předem nebyl informován.

"Čekal jsem to už delší dobu, protože ten tlak na něj byl vyvíjen několik měsíců," prohlásil bývalý ministr vnitra a poslanec za ČSSD František Bublan. Oním tlakem myslel snahu ODS, která se podle něj na vrcholnou funkci snaží protlačit dosavadního Lessyho náměstka Martina Červíčka.

V souvislosti s tím také Bublan naznačil, že by GIBS nemusela postupovat zcela nezávisle. Bezpečnostní výbor si proto pozve ředitele inspekce Ivana Bílka. "Budeme chtít znát podrobnosti tohoto přečinu," řekl Bublan. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka odvolání Lessyho označil za pokus o destrukci policie a za puč.

Předseda Věcí veřejných a Kubiceho předchůdce Radek John má za to, že rychlost, se kterou byl na Lessyho místo dosazen Martin Červíček, který žije s poslankyní za ODS Janou Černochovou, značí návrat "politické policie". "Mám pocit, že se ODS bojí pádu vlády a rychle se ještě snaží pojistit, aby se její kauzy nevyšetřovaly," zamýšlí se John.

"Svou hysterickou reakcí vedení ČSSD zpochybnilo údajnou nezávislost odvolaného policejního prezidenta. Není obvyklé, že se opoziční strana veřejně tak silně vměšuje do zákonem definovaných vztahů mezi ministrem vnitra a nejvyšším šéfem policie a do postupů orgánů činných v trestním řízení," komentoval prohlášení politiků ČSSD předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Premiér Nečas prohlásil, že zákon platí pro všechny. "Musím říci, že z toho vývoje nemůže být nikdo šťastný a nemůže mu aplaudovat. Na druhé straně platí, že orgány činné v trestním řízení fungují vůči komukoliv. Koneckonců se o tom přesvědčil i nejeden ústavní činitel. Zákon platí pro všechny," řekl premiér Petr Nečas. "Všechny kroky, které teď následují, jsou v zcela kompetenci ministra vnitra a já mu do nich nebudu hovořit," dodal.

To, že by za Lessyho pádem byla i jeho kritika na Lessyho adresu, premiér odmítl. "Kritizoval jsem ho za konkrétní kroky a výroky. Orgány v činném řízení, zejména státní zastupitelství, postupují bez ohledu na to, co premiér říká, nebo neříká," dodal předseda vlády.

Z vládního tábora se dopoledne o propuštění vyjádřila i vicepremiérka Karolína Peake. Chtěla, aby nový prezident vzešel z transparentního výběrového řízení. Když Kubice jmenoval Martina Červíčka, byla velmi překvapená.

"Okamžité ustavení policejního prezidenta namísto dočasného pověření je pro mne překvapením a může situaci zbytečně zkomplikovat. Tento postup se mnou nebyl konzultován," uvedla Peake. Zmínila i to, že bude požadovat koaliční jednání.

Věci veřejné tvrdí, že se Nečas zbavil policejního prezidenta, který se nebál vyšetřovat ve vysokých patrech politiky. "Petr Lessy osvobodil policii," prohlásil předseda strany Radek John. Podle něj se účelově kriminalizuje rok odložená kauza. Navíc obvinil šéfa GIBS, že plní zadání premiéra Nečase.

John také připomněl, že dnes jmenovaný policejní prezident Martin Červíček žije s místopředsedkyní ODS Janou Černochovou.

Šéf KSČM Vojtěch Filip označil postup při odvolání Lessyho za velmi nestandardní. "Vláda je tak nekompetentní, že není schopná projednat a schválit ústavním způsobem jeho odvolání. První advokát, který to vezme, rozbije takový nestandardní postup. Já si nepamatuji, že by se v okolních zemích, v Německu, Francii, Anglii či Rakousku, něco podobného stalo," řekl iDNES.cz Filip s tím, že rozhodně není žádným Lessyho obdivovatelem.

Proti odvolání Lessyho se postavil i Andrej Babiš. "Vládní koalice se očividně zalekla vyšetřování případů, které souvisejí s jejími čelnými představiteli (CASA, ProMoPro). Politici zde opět oslabují vliv nezávislých vyšetřovacích orgánů, které v posledních dnech zaznamenaly úspěchy. Nahrazení Petra Lessyho jeho náměstkem Martinem Červíčkem, který je zároveň blízkým přítelem poslankyně ODS Jany Černochové, považujeme za výsměch veřejnosti," napsal Babiš.

Mnohem radikálnější odezvu má Lessyho konec u policejních odborů. "Slušně to zatím komentovat nemůžu, neslušně nechci," řekl předák Unie bezpečnostních složek (UBS) Zdeněk Buřič. Dnes se podle něj sejde výkonný výbor, který by měl rozhodnout o dalších krocích, z nichž některé by mohly být velmi radikální. "Zvažujeme občanskou neposlušnost," nastínil Buřič.

Ministr vnitra Kubice k odvolání policejního prezidenta

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video