Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec „losovaček“. Klaus posvětil zprůhlednění veřejných zakázek

  16:43aktualizováno  17:06
Podmínky pro zadávání veřejných zakázek se zpřísní. Vítězné firmy budou muset například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes deset procent z ceny zakázky. Ruší se takzvané losovačky a zmizet má také situace, aby výběrové řízení bylo vypsáno na míru konkrétní firmě.

Václav Klaus podepsal zákon o zprůhlednění veřejných zakázek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Parlamentem nedávno přijatou novelu příslušného zákona podepsal v pondělí prezident Václav Klaus. Její podobu přitom provázely v parlamentu ostré spory, Sněmovna nakonec poslední lednový den potvrdila svou už dříve přijatou verzi a odmítla změny navržené Senátem.

Některé změny v zadávání zakázek

- Přísnější postup u významných veřejných zakázek: v případě státu nad 300 milionů, v případě samospráv (kraje, obce) nad 50 milionů korun. Tyto zakázky bude vždy schvalovat u státu vláda, u samospráv zastupitelstvo, zavádí se u nich i delší lhůty pro podání nabídek.
- Snížení limitů veřejných zakázek malého rozsahu: hranice pro postup podle tohoto zákona se snižuje na jeden milion korun u dodávek a služeb a na tři miliony korun u staveb.
- Rozšíření povinného uveřejňování: povinně se nově uveřejňují na profilu zadavatele, a to: zadávací dokumentace - textová část, smlouvy od 0,5 milionu korun, skutečně uhrazená cena za celou zakázku, odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady, odůvodnění stanovení předmětu veřejné zakázky, odůvodnění způsobu hodnocení vzhledem k potřebám zadavatele, subdodavatelé, kterým hlavní dodavatel za plnění subdodávky uhradil více než deset procent nebo více než pět procent v případě významné veřejné zakázky.
- Povinné zrušení při malém počtu hodnocených: pokud by zadavatel měl hodnotit méně než dvě nabídky, musí zadávací řízení zrušit.
- Povinné elektronické aukce: u dodávek vymezených prováděcím předpisem bude zadavatel povinen provést hodnocení prostřednictvím elektronické aukce.
- Přístup k informacím: v návrhu novely zákona je výslovně stanoveno, že zadavatel je povinen poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.                  
                                ČTK

Ten, stejně jako sněmovní opozice, žádal, aby vítězové tendrů rozkrývali svoji vlastnickou strukturu včetně anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují. Podle některých odborníků by senátní návrhy působily v praxi potíže.

Původní verze, kterou vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj ministra Kamila Jankovského (VV), má například odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby je získala předem vybraná firma, a ruší možnost takzvané losovačky.

Vítězná firma bude muset podle sněmovní verze novely předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.

Sociální demokraté už ohlásili, že připraví další novelu zákona o veřejných zakázkách, na jejímž textu úzce spolupracují s Nadačním fondem proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka. Podle nevládní organizace i opoziční strany je totiž potřeba plné rozkrytí vítězů veřejných zakázek včetně subdodavatelů až do fyzických osob. Novela by také měla odstranit vyjmutí sektorových dodavatelů z nyní přijaté novely.

Klaus ustanovil i nová pravidla pro spory vedené přes hranice

Nový kodex o mezinárodním právu soukromém který začne být od roku 2014 uplatňován spolu s občanským zákoníkem, nahradí normu platnou už pět desítek let.

Norma má v rámci rekodifikace soukromého práva nahradit dosavadní zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním. Nový zákon mimo jiné stanoví pravidla pro soudní spory a jiná řešení sporů v případě, když je v kauze přeshraniční prvek.

V takových případech se musí určit, podle práva kterého státu se bude daná věc posuzovat a které orgány budou rozhodovat. Více nyní bude přihlíženo k místu obvyklého pobytu účastníka sporu než k jeho státní příslušnosti.

Norma také například uvádí, že není možné použít ustanovení zahraničních zákonů, pokud by se v tuzemsku příčily veřejnému pořádku. Ze stejného důvodu také nebude možné uznat třeba cizí rozhodnutí, rozhodčí nález nebo uznat právní poměr.

Stanoví dále, že cizinci i zahraniční firmy mají stejné právo na osvobození od soudních poplatků jako jejich české protějšky, ale pouze za předpokladu, že tyto podmínky jsou vzájemné. Tato podmínka vzájemnosti však neplatí pro občany EU. Senát zákon přijal v lednu nakonec i hlasy opoziční ČSSD. Ta přitom původně prosazovala odklad uvedení zákona do praxe až na rok 2016.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kupčení s hlasy ve volbách
Za zakroužkovaný lístek 200 korun. Policie v Ústí prověřuje kupčení s hlasy

Policie v Ústí nad Labem prověřuje kupčení s hlasy při volbách v místní čtvrti Mojžíř. Podle Nadačního fondu proti korupci zde více než tři desítky lidí...  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Výpadky volebních webů ČSÚ způsobil hackerský útok, oznámil úřad

Sobotní výpadky volebních webů ČSÚ způsobil masivní hackerský útok. Podle úřadu ale útok neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb. Úřad poznatky předá...  celý článek

Interaktivní mapa volebních výsledků
Dali vaši sousedé hlas Pirátům nebo ODS? Projděte si podrobnou mapu

Zajímá vás, kde dopadli nejlépe při letošních volbách Piráti nebo SPD Tomia Okamury. Redakce iDNES.cz připravila unikátní interaktivní mapu, díky které si...  celý článek

Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.