Eliška Wagnerová, místopředsedkyně Ústavního soudu.

Eliška Wagnerová, místopředsedkyně Ústavního soudu. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Konec „Havlova“ Ústavního soudu. V březnu skončí soudkyně Wagnerová

  • 88
Základna ústavních soudců jmenovaných Václavem Havlem se zužuje. Na jaře skončí místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, v létě pak další dva soudci. Problém je ale jejich pozice znovu obsadit. Pokud by se nenašli dostatečně kvalitní kandidáti, soudu by hrozilo zpomalení nebo omezení pravomocí.

Je to téměř symbolické: krátce po smrti Václava Havla odchází místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, kterou právě bývalý prezident do vedení soudu prosadil. Do roka zmizí z této instituce i zbývající dva "Havlovi" soudci. "Jsem hrdá, že mne nominoval právě prezident Havel," říká Wagnerová.

Přestože někteří soudci byli navrženi Havlem a pak znovu Klausem, znalci přece jen vidí určité rozdíly mezi chováním "havlovského" a "klausovského" Ústavního soudu. Především mnozí Havlovi soudci byli při rozhodování vstřícnější. I samotná Wagnerová vyhoví v průměru více podáním než její kolegové.

Rozhovor s Eliškou WagnerovouČtěte v pondělí, 22. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Václav Havel se snažil o barevnější složení, měl více lidí z univerzit," říká generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Havel také hodně "lovil" mezi politickými vězni či bývalými emigranty se zahraniční zkušeností. "Současný soud ale čelí mnohem většímu náporu věcí," připomíná Langášek.

O tom, že existuje rozdíl mezi "havlovským" a "klausovským" Ústavním soudem nepochybuje ani předsedkyně senátní komise pro ústavu Jiřina Rippelová (ČSSD). "To složení musí být jiné už z různého pohledu obou prezidentů na Ústavní soud," říká Rippelová. Považuje za důležité, z jakého okruhu jsou kandidáti vybíráni. "Při obavách z politických či jiných vlivů budeme ostražití," říká.

Senát totiž rozhodne o tom, jestli se ústavním soudcem stane Jan Sváček, současný předseda Městského soudu v Praze. A někteří senátoři s ním nejsou spokojeni: senátní výbor pro lidská práva jeho nominaci nedoporučil. Co když neprojde? Zůstane místo po Elišce Wagnerové prázdné?

"Může se stát, že když kandidáti nebudou kvalitní, nebude Ústavní soud pracovat v plném obsazení," říká opatrně Rippelová. Podobný názor mají i jiní senátoři především z nejsilnější ČSSD.

Jenže po odchodu Wagnerové odejde ještě v létě František Duchoň a v lednu 2013 i Jiří Mucha. A příští rok vůbec bude klíčový: skončí dalších sedm soudců.

"Ústavní soud čelí svým rozhodováním silné kritice a jsou dvě cesty, jak jej 'ukáznit'. Buď omezením pravomocí, či jej plíživě obsadit. Proto tak záleží na kvalitních lidech. A z vlastní zkušenosti vím, že je lepší to místo neobsadit, dokud není kvalitní kandidát," říká předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Pokud by místo po Wagnerové zůstalo načas prázdné, práce soudu by se zpomalila. Kritické by bylo, kdyby chybělo více soudců delší dobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video