Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole...

Devítiletou dívku z vesnice asi 45 kilometrů severně od liberijské metropole Monrovia odvádějí zdravotníci poté, co se u ní projevily příznaky eboly (30. září 2014). | foto: AP

Ebola přestává být hrozbou, ohlásila WHO. Virus zabil 11 tisíc lidí

  • 2
Historicky nejtěžší epidemie eboly, které od roku 2013 podlehlo přes jedenáct tisíc lidí, je minulostí. Světová zdravotnická organizace v úterý oznámila, že nemoc už nepovažuje za mezinárodní hrozbu. Virus se podařilo vymýtit v celé západní Africe. Poslední případy hlásila Sierra Leone, od ledna se však nikdo nenakazil ani tam.

Světová zdravotnická organizace v březnu kvůli ebole sledovala ještě tři země. Sierra Leone zaznamenala poslední přenos na člověka v polovině ledna, celkem se tehdy nakazili dva lidé. Předepsaná lhůta 42 dnů od propuštění pacientů, po níž je možné oznámit konec epidemie, vypršela 17. března.

Ebola a její oběti

Sierra Leone: 14 124 pacientů, 3 956 úmrtí
Libérie: 10 675 pacientů, 4 809 úmrtí
Guinea: 3 804 pacientů, 2 536 úmrtí
Nigérie: 20 pacientů, 8 úmrtí
Mali: 8 pacientů, 6 úmrtí
Spojené státy: 4 pacienti, 1 úmrtí

Po jednom nakaženém oznámila Itálie, Španělsko a Spojené království. V těchto zemích na ebolu nikdo nezemřel.

Zdroj: Světová zdravotnická organizace

Země teď prochází tříměsíčním obdobím zvýšeného dozoru, na jehož konci WHO potvrdí, že se virus z lidské populace podařilo vymýtit. Tato lhůta ještě běží také v Libérii, kde epidemie oficiálně skončila 14. ledna letošního roku.

Devadesátidenní období v neděli definitivně skončilo v Guineji, kde celá epidemie v prosinci 2013 propukla. Virus, který patrně mezi lidi rozšířili afričtí netopýři, zůstal několik měsíců bez povšimnutí, což rapidně urychlilo jeho šíření. Pronikl celkem do deseti zemí, kde nakazil 28 639 lidí. Epidemie si během dvou let vyžádala celkem 11 316 obětí.

„Přenos eboly v západní Africe už nepředstavuje mimořádnou událost. Riziko rozšíření do dalších zemí je malé a jednotlivé státy teď mají dostatečné kapacity na to, aby při dalším výskytu viru rázně zareagovaly,“ oznámilo v úterý vedení Světové zdravotnické organizace v čele s generální ředitelkou Margaret Chanovou.

Ebola změnila africkou společnost, rány se hojí jen těžko

Přestože masivní epidemie skončila, africké země se mohou s jednotlivými případy nezávisle potýkat i nadále. Virus je přirozenou součástí tamního ekosystému a v minulosti udeřil už nejméně pětadvacetkrát. Obětí jsou obvykle jednotky či desítky lidí, výjimečně i stovky.

Kromě truchlících pozůstalých zanechala ebola v západní Africe i další rány, ze nichž se tamní společnost jen těžko zotavuje.

Ukázala na vážné nebezpečí, které představují tamní náboženské tradice - zejména líbání a objímání zemřelých, z jejichž tělních tekutin se pak virus často rozšířil po celé vesnici.

Přestože zpopelnění zemřelých v Africe donedávna nepřipadalo v úvahu, tisíce životů nakonec - vedle zdravotníků - zachránili právě vládou najatí spalovači mrtvol. Přeživší se k nim však po epidemii otočili zády, kvůli boření tradičních zvyků se jich zřekly i vlastní rodiny (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video