Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Konec diplomů v azbuce, advokátem se stane jen prověřený absolvent práv

  • 157
Advokáti řekli dost absolventům pochybných vysokých škol v zahraničí a rozhodli, že se už nemohou stát advokátními koncipienty. Tato praxe je přitom nutná pro kariéru advokáta. Advokátní komoře vadí především Zakarpatská státní univerzita, Panevropská vysoká škola a fakulta ve slovenském Sládkovičovu.

"Ze zákona je naší povinností hlídat kvalitu vzdělání právníků. Nemůžeme na klienty advokátů 'pustit' někoho, o kom nemáme jistotu, že české právo ovládá," řekla iDNES.cz mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Advokátní komora proto rozhodla, že si absolventi zahraničních škol musí doplnit vzdělání na veřejných právnických fakultách a teprve pak se bude jejich žádost individuálně posuzovat.

"Vzhledem k tomu, že právní řády jiných států a právní řád České republiky jsou v současné době již natolik odlišné, že studium práv v zahraničí nezaručuje dostatečnou znalost právního řádu České republiky, ČAK absolventy zahraničních vysokých škol do seznamu advokátních koncipientů zapisovat bez dalšího nebude," uvádí komora na svých internetových stránkách. Podmínkou pro zápis je právě doplnění si vzdělání na české právnické škole.

Plzeňská práva uznávala pochybné diplomy v azbuce

Vše začalo už před několika lety kauzou Zakarpatské státní univerzity z Ukrajiny. Její absolventi si hromadně chodili na Západočeskou univerzitu v Plzni, která jim diplomy v azbuce beze všeho uznávala.

Bratislavská vysoká škola práva v Brně

"Tehdy jsme dávali podnět nejvyšší žalobkyni a na základě její stížnosti diplomy nebyly nostrifikovány," vysvětlila Chaloupková. Soudy postupně zrušily na pět desítek uznaných diplomů.

Advokátům došla trpělivost také s Panevropskou vysokou školou (dříve Bratislavská vysoká škola práva). Její pobočka v Česku podle komory nemá akreditaci na vyučování oboru české právo.

"Netvrdíme že to je špatná škola. Jenom říkáme, že u nás působí neoprávněně. Tento stav nebudeme ještě podporovat tím, že bychom její absolventy zapisovali jako koncipienty," uvedla mluvčí.

Z kritizovaných fakult je jen zlomek zájemců o advokacii

Kritiku sklízí i Fakulta práv Janka Jesenského vysoké školy ve slovenském Sládkovičovu. Tu přitom absolvoval například jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek. Fakulta vznikla v roce 2005. Nyní má asi 1 700 studentů. Zástupci tuzemských fakult si údajně na školu opakovaně stěžovali.

Komora evidovala desítky případů, kdy se o zápis do seznamu koncipientů hlásili absolventi zmíněných škol. "V poměru k celkovému počtu nových koncipientů jde o zanedbatelné číslo. Proto také odmítáme kritiku některých škol, že je komora formalistická a brání v práci právě jejich absolventům," řekla Chaloupková.

Komora zavedla omezení v létě. Mimo jiné bylo i reakcí na kauzu plzeňských práv, které musí odebírat podezřele získané tituly. Přišel o něj spolupracovník šéfa Berkova gangu Jan Harangozzo. Pětiletý obor absolvoval za dva a půl měsíce. Na jaře o tituly přišly také děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Právnické vzdělání je důležité pro lidi pracující na vysokých pozicích ve státní správě, usilují o něj i mnozí policisté a politici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video