Papež Benedikt XVI. připustil kondomy jako prevence před onemocněním AIDS.

Papež Benedikt XVI. připustil kondomy jako prevence před onemocněním AIDS. | foto: AP

Kondomy nejsou jen zlo, připustil poprvé papež Benedikt XVI.

  • 173
Papež Benedikt XVI. vzal na milost kondomy. Nebo alespoň částečně. Jejich používání papež považuje za ospravedlnitelné v případě, že budou sloužit primárně k zastavení šířícího se onemocnění AIDS. Schvaluje je i v případě prostitutek, u nichž jsou prý prvním krokem na cestě k lepší morálce.

"Pokud je záměrem snížit riziko infekce, může být užití kondomů první krok na cestě k jiné, humánnější sexualitě," říká hlava katolické církve v knize rozhovorů, která vyjde v úterý. Výňatky z ní v sobotu uveřejnil Vatikán.

Pro užívání kondomů jako prevence před AIDS se už dříve vyslovovali někteří církevní představitelé. Kondomy sice označovaly za zlo, ale pořád menší, než představuje zákeřné onemocnění. Papež však jejich užívání odmítal.

Až dosud se Vatikán stavěl proti jakékoli formě antikoncepce kromě sexuální abstinence a neschvaloval používání prezervativů ani v případech předcházení přenosným chorobám.

V březnu 2009 navíc papež vyvolal obrovskou polemiku, když při své návštěvě Kamerunu a Angoly prohlásil, že užívání prezervativů problém nemoci AIDS jen zvyšuje. Africké země přitom patří k oblastem, které jsou onemocněním nejvíce zasaženy.

"Tradiční církevní učení o předmanželské zdrženlivosti a manželské věrnosti je prokazatelně jediným jistým způsobem prevence šíření viru HIV a nemoci AIDS," prohlásila tehdy hlava katolické církve.

Papežův výrok kritizovali zástupci Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) i evropští státníci. Proti papežovým slovům se protestovalo i v Praze na Václavském náměstí.

Nyní naopak představitelé OSN Benedikta XVI. chválí. Ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé totiž hodnotí papežovo připuštění používání kondomů v určitých případech jako "významný a pozitivní krok vpřed".

Co je to AIDS

Onemocnění AIDS (syndrom získaného selhání imunity) se začalo šířit v 80. letech minulého století, nakazilo se jím na 60 milionů lidí, 25 milionů zemřelo. Nyní žije na světě zhruba 33,5 milionu lidí nakažených virem HIV. Nejhůře postiženými zeměmi jsou v celosvětovém měřítku státy na jihu Afriky, kde je mezi dospělými nakažena až čtvrtina populace. Z evropských zemí je situace nejvážnější na Ukrajině a v Rusku. Na Ukrajině mělo v roce 2007 nemoc 1,6 procenta dospělých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video