Podpis ministr naplánoval na pátek. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Končící Kühnl posvětil nákup obrněnců za miliardy

  • 117
Odcházející ministr obrany Kühnl se rozhodl ještě podepsat smlouvu na nákup obrněných transportérů. Uzavření největší armádní zakázky končící vládou vadí ODS. Za obrněnce stát zaplatí téměř 24 miliard.

"Při vědomí odpovědnosti za průběh reformy ozbrojených sil České republiky ministr obrany Karel Kühnl rozhodl o podpisu smlouvy na pořízení nových obrněných transportérů pro Armádu České republiky," sdělil iDNES mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Podpis smlouvy se zástupci rakouské společnosti Steyer ministr naplánoval na páteční poledne.

Obchod se nelíbí ani prezidentovi
Proti tomu, aby smlouvu podepisoval odcházející ministr, jehož strana propadla ve volbách, je vítězná ODS.

"Je to pro mě obrovské zklamání. On sice k tomu má právo, ale jsem zklamán z toho člověka. Myslel jsem si, že nepatří mezi ty ministry, kteří jmenují pět minut po dvanácté své kamarády do různých funkcí a rozhodují o lékových vyhláškách a podobně. Prostě zklamání," posteskl si pro server natoaktual.cz občanský demokrat Jan Vidím.

Ten už před časem Kühnlovi jako předseda sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost vzkázal, ať s podpisem smlouvy vyčká. (více zde) Proti podpisu smlouvy končící vládou se nepřímo postavil i prezident Václav Klaus.

Paroubek: V sázce je obranyschopnost země
Uzavření smlouvy naopak podpořil premiér Jiří Paroubek. Právě jeho vláda už v lednu vybrala dodavatele 234 transportérů v hodnotě 23,6 miliardy korun. Stal se jím rakouský Steyer-Daimler-Puch Spezialfahrzeug GmbH.

Paroubek vyslovil svůj souhlas s uzavřením kontraktu i nyní. Připomněl, že funkční období vlády končí 16. června, podpis smlouvy proto považuje za logický. V sázce je podle něj také obranyschopnost země, protože nové výběrové řízení by trvalo zase dva roky. "Tak dlouho se čekat nemůže," zdůraznil pro ČTK. Pokud by kontrakt nebyl podepsán, hrozily by podle něj mezinárodní komplikace.

Finové neuspěli se stížností na průběh řízení
Smlouva měla být původně podepsána už dříve, ale proti rozhodnutí vlády podal rozklad finský zbrojařský koncern Patria, který v soutěži neuspěl. Finové tvrdili, že výběrové řízení bylo neprůhledné.

Analýza, kterou si Kühnlův resort nechal vypracovat u společnosti PriceWaterhouseCoopers, ale tvrdí, že podpisu smlouvy nic nebrání. Antimonopolní úřad navíc ve středu potvrdil, že do tendru nebude zasahovat, protože zákon o veřejných zakázkách se na zbraně nevztahuje.

První vozy by tak vojáci měli začít používat už koncem příštího roku. Nahradí staré OT-64, které už jsou většinou nepojízdné.

Jak probíhal nákup transportérů

  • prosinec 2002: o programu poprvé jedná Kolegium ministra obrany
  • leden 2003: Ministerstvo obrany ČR oslovuje potenciální výrobce
  • listopad 2003: o programu poprvé jedná vláda
  • červen 2004: vyhlášeno výběrového řízení na poradenskou firmu pro výběrové řízení na obrněné transportéry
  • srpen 2004: poradenskou firmou se stává společnost PriceWaterhouse Cooper
  • duben 2005: kabinet schvaluje zadání zakázky
  • duben – srpen 2005: první etapa zadávacího řízení – výběr uchazečů splňujících technická, právní a ekonomická kvalifikační kritéria
  • srpen 2005 – leden 2006: druhá etapa zadávacího řízení – výzva k podání nabídek, předvedení vozidel, předložení a vyhodnocení nabídek
  • leden 2006: vláda Jiřího Paroubka rozhoduje o vítězi výběrového řízení
  • duben 2006: původně naplánovaný termín podpisu smlouvy
  • 8. červen 2006: ministr obrany Karel Kühnl oznámil, že smlouvu podepíše 9. června 2006
  • 2007 – 2012: předpokládané dodávky transportérů české armádě
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video