Koncerty skupin, které se hlásí k neonacistickému hnutí, jejich pořadatelům slušně nesou.

Koncerty skupin, které se hlásí k neonacistickému hnutí, jejich pořadatelům slušně nesou. | foto: Profimedia.cz

Koncerty nesou neonacistům statisíce korun

  • 90
Přestože počet koncertů příznivců rasismu a ultrapravice každoročně lehce klesá, jejich pořadatelům se stále vyplatí je pořádat. Vydělají na nich statisíce, aniž by z toho museli něco zdanit. Mnohým také zajišťují pohodlnou obživu.

Na podobném koncertě, jako v listopadu v Dražicích na Táborsku, mohl jeho pořadatel vydělat desetitisíce korun.

Dostaveníčko neonacistů v Dražicích na Táborsku patřilo letos podle policie k největším, kde zazněl takzvaný white power rock. - více zde

"Organizátoři koncertů nejčastěji patří, až na výjimky, k neregistrovanému hnutí Národní odpor," řekl iDNES.cz Radek Holý z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Podle politologa Miroslava Mareše, který se na pravicový extremismus specializuje, je v úzkém jádru organizátorů takového koncertu, jaký proběhl v Dražicích, pět až sedm lidí. "Na koncertě samotném se pak podílí zhruba dvacet lidí," upřesnil Mareš.

"Výdělek z koncertů jde na zaplacení sálu, kapel, které vystupují, i do fondů. Vydělané peníze jdou dále na takzvané POW (Prisoners of War) - vězně války - neboli na členy Národního odporu, kteří jsou buď zavření, nebo trestně stíhaní," popsala jejich praktiky policistka Blanka Kosinová z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

"Pravda je ovšem taková, že peníze z koncertů spíš zajišťují jeho pořadateli osobní obohacení," myslí si naopak politolog Mareš.

Jiný příklad zneužití důvěry přidává Ondřej Cakl z hnutí Tolerance a občanská společnost: "Když se neonacisté před několika lety skládali na právníky pro zpěváka ruské skupiny Kolovrat, kterého u nás policie zatkla, byly vybrané peníze použity na rozvoj jedné české oděvní značky, jejíž majitel je úzce napojen na prostředí pravicových extrémistů," uvedl.

Zásah policie na koncertu skinů

"Rasově správné" peníze?
Na zmíněném koncertě v Dražicích vybírali organizátoři vstupné 600 korun. Protože se na jih Čech sjelo kolem tří stovek neonacistů, hrubý obrat z koncertu činil 200 tisíc korun.

Po odečtení běžných nákladů, jako honorář pro vystupující, cestovné, ubytování a odměna pro pořadatelskou službu nebo nájem sálu, musela pořadateli zůstat minimálně polovina.

To potvrzuje i zdroj iDNES.cz, který tvrdí, že na pokrytí honorářů a cestovného organizátoři koncertu vyplatili maximálně 100 tisíc korun. Většinu prý spolkli zahraniční hosté, domácí nejspíš hráli zadarmo.

Majiteli restaurace Zlatá brána, kde koncerty probíhaly, dali organizátoři podle informací iDNES.cz za pronájem tři a půl tisíce korun.

Další částkou, kterou pořadatel kulturní akce musí odvést, je takzvaný poplatek z prodané vstupenky. "Když jsme v Praze pořádali koncert skupiny Kryštof, museli jsme městu odvést pět procent z celkově vybraného vstupného," popsal běžný postup Štěpán Dlouhý z agentury Key production organizující celé letošní turné ostravské popové skupiny.

Tím se ale v případě dražického dostaveníčka nikdo neobtěžoval. "Tvářili se jako soukromá oslava, žádný koncert nám nikdo nehlásil," potvrdil iDNES.cz starosta obce Stanislav Flígr.

Velké zisky členům Národního odporu plynou z prodeje CD disků s white power rockem nebo "toho správného" oblečení. - více zde

Celkem zatím letos v Česku proběhlo 18 koncertů s účastí přibližně osmnácti set lidí. Jejich účastníci se většinou svolávají přes SMS zprávy a neveřejná internetová fóra, jejichž vstup je chráněn heslem.


Video