Současný předseda KSČM Vojtěch Filip

Současný předseda KSČM Vojtěch Filip | foto: ČTK

Komunisty chce vést obdivovatelka Gottwalda i fanoušek socialismu

  • 1644
Čeští komunisté se možná dočkají další "velké socialistické revoluce", jež stranu posune ještě více doleva. Do čela KSČM se chtějí dostat dva kandidáti, kteří jsou i na poměry komunistů poměrně extrémní. Oba se hodlají postavit současnému předsedovi Vojtěchu Filipovi.

O kandidatuře na předsedkyni uvažuje obdivovatelka Klementa Gottwalda Marta Semelová, která se letos negativně proslavila výroky o hrdinných pohraničnících u železné opony. Za předsedkyni ji chce část pražské organizace.

Komunistická poslankyně Marta Semelová při projevu ve Sněmovně

"Když budu cítit dostatečnou podporu, tak o kandidatuře budu uvažovat," připustila Semelová. Komunisté nejsou spokojeni s izolací, do které se dostali po roce 1989. Stále více jsou slyšet nespokojenci, kteří chtějí dostat partaj do vlády.

Rudí budou mít sjezd v květnu. Scházejí se jednou za čtyři roky. Předseda KSČM Vojtěch Filip také potvrdil, že ho jeho Jihočeši už nominovali. "Nechal jsem si čas na rozmyšlenou, variant je více, ale díky za důvěru. Budu o kandidatuře vážně uvažovat," uvedl.

Téměř jistě se mu postaví do cesty jako kandidát i místopředseda Stanislav Grospič. "Moje jméno už na schůzích padlo a já se vyjádřil, že si podpory vážím a beru ji vážně," reagoval Grospič.

Proti němu je Filip ještě umírněný soudruh. Grospič jednou řekl, že "musíme umět využít všeho pozitivního ze socialismu". V roce 2008 Grospič však se svým socialismem prohrál souboj o šéfa právě s Filipem.

Podle jedné z vlivných političek KSČM zůstane Filip favoritem i napřesrok. "Křídlo, kterému vy novináři říkáte reformní, má pořád navrch. Grospiče a Semelovou podporují hlavně Praha a střední Čechy," řekla poslankyně.

Filip neumí vyvést komunisty z izolace

Komunisté zatím nejsou na odpis. Ve Sněmovně by podle čerstvého průzkumu obsadili 35 křesel (stejně jako TOP 09) a preference jim stoupají. Dobře vědí, že pokud zvítězí ČSSD, bude těžko hledat koaličního partnera. Jenomže sociálním demokratům zakazuje přímou spolupráci s KSČM dávné, leč pořád platné bohumínské usnesení.

Stanislav Grospič

Šéf poslanců Pavel Kováčik čím dál víc zdůrazňuje, že by ČSSD měla zákaz přehodnotit, protože "za 22 let už si komunisté odseděli i trest smrti". Chce říci, že po tolika letech už by ostatní strany neměly brát KSČM jako nepřijatelného partnera. Podobný názor má i Grospič. Filipovi se komunisty z izolace  vyvést nedaří.

Pragmatik Kováčik připouští, že nepřijatelné výroky Semelové ani mnoho komunistů netěší, že naopak někteří přispěli na pomník Milady Horákové. Připomíná však, že straně jde i o pár tisíc hlasů od voličů ještě nalevo od KSČM, které by jinak získala ultralevicová strana Miroslava Štěpána. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však několikrát v poslední době zopakoval, že zákaz vládní spolupráce s KSČM platí a nezruší se.

Politolog Jan Bureš z toho vyvozuje, že komunisté se ocitli ve schizofrenní situaci. "KSČM se snaží působit jako solidní strana, aby vůbec měla šanci, že ji někdy ČSSD k vládní spolupráci přizve. Komunističtí voliči by ji zase rádi viděli radikálnější," míní Bureš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video