Rakouský policista kontroluje řidiče motocyklu na snímku z roku 1952 (Ilustrační snímek)

Rakouský policista kontroluje řidiče motocyklu na snímku z roku 1952 (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Komunističtí pohraničníci platili za udávání i rakouským celníkům

  • 122
Zaminovanou státní hranici pomáhali československým pohraničníkům v 50. letech chránit i rakouští hospodští nebo celníci. Za informace nebo za přivedení uprchlíků zpátky dostávali od tehdejší pohraniční stráže tučné odměny přímo v jejich měně.

Pohraniční stráž ministerstva národní bezpečnosti začala chránit hranice se Západem v roce 1951. Coby vzor jim sloužila pohraniční vojska sovětské politické policie.

Po únoru 1948 se neoprávněné opuštění republiky změnilo z přestupku na trestný čin. A trestným činem zůstala po dobu celého komunistického režimu i emigrace.

Celník z Kittsee a mnozí další

Hlavní úkoly složek

Maření přípravy lidí k útěku do zahraničí.

Sledování obyvatel žijících u hranic a mapování všech osob, které byly považované za "reakční elementy" a třídní nepřátele v pohraničí.

Shromažďování materiálu proti nim, který by napomohl je odsunout do vnitrozemí.

Zjišťování informací o činnosti pohraničních sborů SRN a Rakouska a o dění v utečeneckých táborech.

"Zpravodajské složky se na konci 50. a v 60. letech zaměřovaly nejvíce na získávání agentů z rakouských pohraničních složek, mezi místními obyvateli a z prostředí táborů emigrantů," řekl slovenskému portálu SME.sk Vladimír Palko ze sekce dokumentace Ústavu národní paměti (ÚPN).

Kupříkladu naverbovaný celník z Kittsee s krycím jménem Silva poskytl slovenským pohraničníkům během dvaapadesáti schůzek 165 zpravodajských informací. Vydělal si tak třicet devět tisíc rakouských šilinků.

Nebyl zdaleka jediný. Pohraničníci měli koupeného i hospodského z obce Angern, který dnes spojuje se slovenskou Záhorskou vsí přívoz.

"Kolik cizích státních příslušníků spolupracovalo s našimi státními složkami, se jen odhaduje. Je však možné hovořit o několika stovkách," uvedl ředitel sekce pro dokumentování ÚPN Ľubomír Morbacher.

ÚPN ukázal kompletní seznam důstojníků na internetu

Ústav národní paměti na internetu nově zveřejnil kompletní seznam důstojníků pohraniční stráže státní bezpečnosti na Slovensku. V 11. bratislavské brigádě Pohraniční stráže působilo ve vedoucích funkcích od roku 1951 do roku 1989 na sto lidí. Odborníci hovoří o některých akcích přímo jako o teroristických.

Někteří dodnes působí na vysokých funkcích bez ohledu na svou minulost. Jeden z členů předlistopadové pohraniční stráže pracuje od roku 2004 na inspektorátu životního prostředí. Deník SME o jeho případu psal už před dvěma lety, nadřízeným to však tehdy nepřekáželo a nevadí jím to ani teď. (více si přečtěte v původním článku na SME.sk)

Plánuje se zveřejnění dalších informací

Ústav chce ve zveřejňování informací o pohraniční stráži pokračovat. "Zatím jsme zveřejnili kompletní strukturu. Výzkum samotné, velmi rozsáhlé a přísně utajované činnosti je velmi těžké rekonstruovat. Chceme podrobně popsat fungovaní této složky," řekl šéf ÚPN Ivan A. Petranský.

Pohraničníci z Bratislavy hlídali rakouskou a část maďarské hranice až za Štúrovo. Jednotlivé prapory údajně byly v Malackách, Stupavě, Komárně a v bratislavské čtvrti Petržalka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video