Snímek ze sjezdu KSM v roce 2008. Tou dobou už byl svaz soudně zakázán.

Snímek ze sjezdu KSM v roce 2008. Tou dobou už byl svaz soudně zakázán. | foto: Komunistický svaz mládeže

Komunistická mládež obnovila na sjezdu činnost a boj za socialismus

  • 1708
Komunistický svaz mládeže na sobotním sjezdu v Praze oficiálně obnovil svou činnost. Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil. Svaz svou obnovu označil za "vítězství všech pokrokových sil v ČR".

Ministerstvo vnitra ve správním řízení svaz rozpustilo především kvůli jeho programu zveřejněnému na webu KSM. Podle úřadu propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím.

Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat.

V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. Letos v lednu soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil.

Na sobotním sjezdu, který nazvali "legalizační", tak čeští komsomolci mohli svou činnost oficiálně obnovit. V tiskové zprávě to označili za "veliké vítězství nejen komunistického hnutí, ale i všech demokratických a pokrokových sil v ČR".

Rétorika sjezdových řečníků připomněla někdejší komunistický režim.

"Významné vítězství musí být impulsem k boji proti antikomunistickým a protidemokratickým kampaním v naší zemi, opětovným snahám o rozpuštění KSM a KSČM a úsilí o kriminalizaci komunistického hnutí a zápasu za socialismus," prohlásil odstupující předseda KSM Milan Krajča (v současnosti už sedí ve vedení KSČM).

Komunistický svaz mládeže

V sobotu 13. března se konal obnovující sjezd KSM

- KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus.

- V roce 2003 Hospodářské noviny napsaly, že se činností KSM zabývaly tajné služby. Členové svazu podle Bezpečnostní informační služby údajně zastávali tvrdé ideologické postoje a k větší radikálnosti chtěli přimět i KSČM.

- V listopadu 2005 ministerstvo vnitra KSM poprvé pohrozilo rozpuštěním. Podle ministerstva svaz vyvíjel politickou činnost, čímž porušoval zákon jako občanské sdružení, které tuto činnost vyvíjet nesmí. Ministerstvu se nelíbilo, že KSM údajně propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. Úřad svaz vyzval ke změně programu a stanov. KSM námitky ministra vnitra odmítl.

- Ministerstvo vnitra 16. října 2006 svaz rozpustilo. Jako důvod úřad uvedl, že KSM má v programu odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků, což je v rozporu s Ústavou ČR.

- V listopadu 2006 KSM napadl rozhodnutí ministerstva vnitra žalobou.

- Městský soud v Praze 19. března 2008 žalobu KSM na ministerstvo vnitra zamítl. Rozhodnutí, kterým ministerstvo vnitra svaz zrušilo, bylo podle soudu v souladu se zákonem. Proti rozhodnutí soudu podal KSM kasační stížnost.

- I po rozhodnutí o zrušení svazu byli mladí komunisté činní a prapory s jejich logem a zkratkou se objevovaly na řadě akcí. KSM například vystupoval proti americké radarové základně v Česku. Provozoval také aktivní webové stránky.

- V září 2009 Nejvyšší správní soud na základě kasační stížnosti KSM rozsudek městského soudu zrušil a nařídil žalobu znovu projednat.

- Pražský městský soud pak letos 27. ledna rozhodnutí z roku 2006 o rozpuštění KSM zrušil; v sobotu se v Praze uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video