Čínské hostesky se fotí se stráží na pekingském náměstí Nebeského klidu (8.

Čínské hostesky se fotí se stráží na pekingském náměstí Nebeského klidu (8. listopadu 2012) | foto: Reuters

Komunisté v Pekingu začali jednat, v Tibetu vzplanuly lidské pochodně

  • 22
V Číně začal ostře sledovaný kongres, na kterém komunisté vyberou nové vedení země. Den před začátkem sjezdu se na historickém území Tibetu upálili tři mladí muži a jedna žena, aby tak protestovali proti více než půl století trvající čínské nadvládě v Tibetu.

Chlapci ve věku 15 až 16 let spáchali sebevraždu upálením společně, což je první případ hromadného sebeupálení, napsala agentura AP. Mladí mniši ukončili společně život v čínské provincii S'-čchuan. Za více než rok si vlna sebeupalování vyžádala již desítky obětí.

Třiadvacetiletá tibetská kočovnice zemřela v plamenech v provincii Čching-chaj, kde se už o víkendu jeden mnich upálil. Čtyři upálené oběti za 24 hodin si protest za osvobození Tibetu zatím nikdy nevyžádal.

Od března 2011 se upálily již desítky etnických Tibeťanů, kteří bojují proti kulturnímu a náboženskému útlaku. Jejich území je pod čínskou nadvládou od počátku 50. let 20. století. Čína prohlašuje, že Tibet "pokojně osvobodila" v roce 1951.

Peking od protičínského povstání v roce 2008 Tibetskou autonomní oblast kontroluje ještě přísněji. Upalující se Tibeťané požadují i návrat duchovního vůdce dalajlamy, který uprchl z Tibetu po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 a žije v indickém exilu.

Podle agentury AP se po začátku 18. komunistického sjezdu dají čekat další zápalné oběti. Komunisté si na kongresu po deseti letech zvolí nové stranické elity, které zároveň usednou do vedení země.

Šéfem komunistů se po stávajícím prezidentovi Chu Ťin-tchaovi stane nynější viceprezident Si Ťin-pching, druhý nejvyšší stranický post předá premiér Wen Ťia-pao současnému vicepremiérovi Li Kche-čchiangovi.

Prezident horlil proti korupci

Chu Ťin-tchao na úvod sjezdu vyzval nadcházející vedení k nesmlouvavému boji s korupcí, která podněcuje hněv veřejnosti a zasáhla již i nejvyšší politické sféry. Zároveň zdůraznil, že strana si musí udržet pevnou kontrolu nad děním v zemi.

Jaderná triáda na dosah

Čína bude do dvou let disponovat jadernými ponorkami s balistickými nukleárními střelami, které budou schopny trvale operovat na moři. Uvádí se to ve zprávě komise zřízené americkým Kongresem. Peking je podle zprávy těsně před získáním jaderné triády sestávající z mezikontinentálních balistických střel odpalovaných ze země, balistických raket odpalovaných z ponorek a strategických bombardérů.

Peking již uvedl do provozu dvě z až pěti ponorek na jaderný pohon nové třídy s balistickými střelami. Plavidla JIN mají být vybavena raketami JL-2 s odhadovaným doletem 7 400 kilometrů. Odhaduje se, že Čína má kolem 240 jaderných hlavic. Spojené státy jich mají asi 5 113. Čínský prezident Chu Ťin-tchao označil na zahájení sjezdu Komunistické strany modernizaci armády za jednu z priorit pro nadcházející období.

"Pokud problém (korupce) nezvládneme, bude to pro stranu osudové, může to dokonce způsobit její zánik a úpadek státu," řekl Chu a zdůraznil, že úplatkářství musí být tvrdě stíháno "bez ohledu na postavení a moc".

Chu ve své řeči, pronesené pod gigantickým zlatým srpem a kladivem, slíbil politické reformy, přitom ale jasně zdůraznil, že vůdčí úloha komunistické strany musí zůstat nedotčena a Čína podle něj nikdy nebude kopírovat západní politický systém. Ve svém projevu minimálně 78krát zmínil termín "socialismus s čínskými rysy".

Reagoval i na zpomalení ekonomického růstu země a podotkl, že je zapotřebí přijmout nový hospodářský model, který bude odpovídat změnám doma i ve světě.

V oblasti mezinárodní politiky Chu připomněl především územní spory se sousedními státy o oblasti ve Východočínském a Jihočínském moři. Prohlásil, že Peking čelí komplikovaným bezpečnostním hrozbám, měl by dále modernizovat svou armádu a "rezolutně bránit" svá námořní práva a stát se námořní velmocí.

V devadesátiminutovém projevu Chu shrnul nejvážnější problémy, jimž dnešní Čína čelí - rostoucí propast mezi bohatými a chudými, škody na životním prostředí způsobené prudkým hospodářským růstem a nevyvážený rozvoj prosperujících měst a zaostalého venkova. Nových receptů ale podle agentury AP navrhl jen málo.

Chu si chce udržet vliv, soudí analytici

Agentura AP napsala, že prezidentův projev byl především rekapitulací vlastního odkazu a vytyčením politického směřování pro Si Ťin-pchinga. "Byl to poměrně konzervativní projev," řekl specialista na čínskou politiku Jin Zhong. "Nic v něm nenaznačovalo, že by mohl nastat průlom v politických reformách," dodal. "Pro Chua a jeho muže je nejdůležitější věcí zajistit si co největší vliv na jmenování nových vedoucích členů strany," poznamenal politolog Ding Xueliang.

Jak upozornila agentura Reuters, součástí "vedoucí úlohy strany" je i zesílená cenzura internetu. Slova jakkoli související se sjezdem se ve vyhledávačích blokují, rodiny disidentů mají uzavřený přístup k internetu kompletně. Sjezd se koná za zavřenými dveřmi a jeho program není veřejně znám.

Klíčovým úkolem pro 2000 delegátů, kteří budou do 14. listopadu jednat v pekingském Paláci lidu, bude zvolit nový ústřední výbor strany, který má asi 370 křesel. Ten pak jmenuje nejužší vedení - stálý výbor politbyra, jenž bude mít nově místo devíti pouze sedm členů. V Pekingu platí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích hlídkují tisíce příslušníků bezpečnostních sil, které podporuje 1,4 milionu dobrovolníků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video