Komunisté udržují Ceaušeska naživu

  • 4
Komunistický diktátor Nicolae Ceaušescu stále žije. Alespoň v srdcích obdivovatelů, kteří kvůli němu přijeli na oslavy jeho nedožitých 84. narozenin. Mýtus Caeušeska jako největšího syna rumunského národa podpořila Rumunská dělnická strana v jeho rodné obci Scorničešti. "Na jihozápad země přijely stovky jeho obdivovatelů," píše bukurešťský list Adevarul.

V rámci oslav narozenin prvního a posledního prezidenta socialistického Rumunska 24. ledna se nejdřív konalo "vědecké sympozium" o jeho životě a díle a poté účastníci zavítali do Ceaušeskova rodného domu.

Všichni hned ráno zdarma dostali mimořádné vydání listu Scinteia, který se z oficiálního orgánu Rumunské komunistické strany stal orgánem ústředního výboru Rumunské dělnické strany.

V listu byly četné fotografie "hrdiny a velkého budovatele", jakož i bývalé státní symboly socialistického Rumunska. Předání každého kusu novin bylo doprovázeno jako za starých časů soudružským pozdravem Nazdar.

Sympozium bylo zahájeno Internacionálou, kterou si přítomní zazpívali ve stoje. "Vážení soudruzi, s nesmírnou úctou si dnes připomínáme 84. narozeniny nejoddanějšího syna a hrdiny rumunského lidu soudruha Nicolae Ceaušeska," řekl úvodem svého vystoupení generální tajemník Rumunské dělnické strany a podotkl: "Uplynulo 13 let od chvíle, kdy byl velký státník zavražděn bandou vlastizrádců".

Lidé pak až s dojetím poslouchali reprodukované výňatky z posledního projevu Nicolae Ceaušeska, zatímco další soudruh ve své přednášce přiblížil "mnohostrannou osobnost velkého vlastence a bojovníka za komunismus".

Velkou podporu získal zástupce horníků z revíru údolí řeky Jiul, který vyzval dělníky, aby skoncovali se stížnostmi a začali se organizovat k nové akci. "Již nesmíme otálet. Musíme vytvořit různé organizace a zahájit boj s kapitalisty a vlastizrádci," řekl Romeao Beja.

Vyzval také k přehodnocení procesu, v němž byl Ceaušescu s manželkou Elenou v prosinci 1989 odsouzen k trestu smrti. Prohlásil, že socialistické Rumunsko mělo v prosinci 1989 na svém kontě 165 miliard dolarů, které ale noví vládci rozkradli. "Nepřistoupíme-li k činu, naše děti nemají budoucnost," dodal Beja.

Na konci sympozia předseda Rumunské dělnické strany oznámil, že se strana na svém příštím sjezdu 30. března přejmenuje na Rumunskou komunistickou stranu a číslování jejích sjezdů bude navazovat na sjezdy RKS z dob socialismu.

Mnozí poté navštívili i místní hřbitov, kde jsou pochováni rodiče Nicolae Ceaušeska. Akce oficiálně skončila v Ceaušeskově rodném domě. Bylo rozhodnuto, že se strana pokusí tento dům koupit do svého vlastnictví, aby v něm mohla zřídit muzeum "Génia Karpat".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video