Pokud by dohoda koalice a ČSSD zkrachovala, mohli by to komunisté "prodávat" jako neschopnost stran se domluvit.

Pokud by dohoda koalice a ČSSD zkrachovala, mohli by to komunisté "prodávat" jako neschopnost stran se domluvit. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Komunisté tvrdí, že je Paroubek zval do vlády

  • 1003
Role komunistů při jednání o vládě mohla být větší, než jak dosud veřejně přiznal šéf ČSSD Jiří Paroubek. Šéf komunistů Vojtěch Filip včera naznačil, že od Paroubka dostal nabídku míst ve vládě. S tím, ať KSČM vybere své "nestraníky", které by pak mohla oficiálně nominovat sociální demokracie.

"Nepřistoupili jsme na to. Pro nás by naše zapojení bylo přijatelné jen v případě, že bychom byli oficiálně přizváni k jednáním," řekl včera MF DNES Filip. 

Podle místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše je ve hře spíše jakési "právo veta". Tedy možnost odmítnout nestranické experty, které ČSSD navrhne do vlády, o níž jedná Paroubek s Topolánkem. 

"Chceme vědět, jak by byla vláda sestavena, a kdyby tam byl nějaký úlet, tak se k tomu kriticky vyjádříme," řekl Dolejš. Paroubek to včera odmítl a zdůraznil, že s KSČM jen konzultuje.

Výroky komunistů mohou ztížit dohodu o vládě. Není vyloučeno, že právě proto s nimi KSČM přišla. Proti nejasné roli komunistů v jednáních o chystané vládě nestraníků se totiž bouří část ODS.

Už jednou komunisté Jiřímu Paroubkovi "zavařili". Při loňské volbě prezidenta odmítli na poslední chvíli podpořit kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara a fakticky tak ulehčili zvolení Václava Klause prezidentem. Teď se opakuje něco podobného.

Komunisté pomohli Paroubkovi svrhnout vládu. Nyní, když už finišují jednání mezi ODS, lidovci, zelenými a ČSSD o novém úřednickém kabinetu, politici KSČM začali otevřeně mluvit o zákulisních jednáních s Paroubkem. Hrají opět s ním i proti němu. A jaký může být výsledek?

Dohoda, kterou chce mít Paroubek s Topolánkem, Bursíkem a Čunkem uzavřenou do konce týdne, může snadno spadnout pod stůl. "Pokud by to bylo tak, že Jiří Paroubek opravdu probírá s komunisty, kdo může být ve vládě nestraníků a kdo ne, tak něco takového by pro ODS nebylo přijatelné," řekl první místopředseda ODS David Vodrážka. 

Krach dohody = neschopnost jednání

Už ve středu proti nejasné roli komunistů při jednáních vystoupili poslanci ODS a téměř nachystaná dohoda se otřásla.  "Stále věřím, že jsme schopni se o vládě domluvit do konce týdne," tvrdil včera Paroubek. Rád by však měl jasno už dnes, ještě před tím, než odpoledne půjde na jednání vedení ČSSD oznámit, zda dohoda s Topolánkem je možná, nebo ne. 

Nabízí se otázka, proč vlastně komunisté tvrdí, že mají právo vetovat jména ze seznamu nestraníků, které chce nabídnout do vlády ČSSD, jak o tom mluví místopředseda KSČM Dolejš. Nebo proč šéf komunistů Vojtěch Filip naznačuje, že do vlády mohli jít "jejich" nestraníci v barvách ČSSD a že by se to utajilo. 

Pokud by dohoda, kterou chystají Topolánek, Paroubek, Čunek a Bursík, zkrachovala, mohli by to komunisté "prodávat" jako neschopnost stran se domluvit.

Hlavní roli při jednání o vládě by navíc opět měl Václav Klaus, který je pro komunisty nejen pravicovým politikem, ale i mužem, který podobně jako oni kritizuje Evropskou unii. Úřednická vláda v prezidentově režii by jim tak zřejmě tolik nevadila. 

Šéf ČSSD odmítá, že by komunisté měli jakékoli právo veta a že by je zval do vlády. Ale pak řekl zvláštní větu: "Pokud nechtějí jít s nestraníky do vlády, je to jejich věc."  Nechtěl spekulovat o tom, zda ho komunisté, s nimiž novou vládu konzultuje, nechtějí "vymáchat", aby duhovou dohodu o vládě nestraníků do předčasných voleb v polovině října potopili. 

Paroubek místo ve vládě nabízel i nové Demokratické straně zelených a jednal o tom s poslankyní Olgou Zubovou, která pomohla potopit vládu. Ve hře je podle Zubové to, že by její strana získala vliv na ministerstvu školství.

Hrozba Hradem

Přestože o víkendu dorazí do Česka nejmocnější muž planety, americký prezident Barack Obama, a přinejmenším Topolánek bude mít i jiné starosti, než kdo si sedne do nové vlády, dává Paroubek šéfovi ODS čas jen do neděle.

"Pak oznámím prezidentovi, že ODS není schopna se s námi dohodnout a věřím, že prezident z toho vyvodí závěry podle ústavy," naznačil Paroubek, že by prosazoval, aby Klaus dal už v pondělí šanci při sestavování vlády jinému člověku než Topolánkovi.

"Vůbec nechápu, proč musíme tak pospíchat, zvláště když je tu o víkendu Barack Obama," diví se místopředseda ODS David Vodrážka.

Už dnešek bude při jednání o vládě klíčový. Buď se politici úplně pohádají a začne se jednat od začátku, nebo se i přes spory o roli komunistů trojkoalice a Paroubek přenesou a pak by mohla být vláda relativně rychle.

V souvislosti s křesly ve vládě se mluví o Marku Morovi, náměstkovi vicepremiéra Vondry, diplomatovi Janu Kohoutovi či šéfovi antimonopolního úřadu Martinu Pecinovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video