Zatímco komunisté slavili 90. výročí vzniku KSČ, ministerstvo vnitra dokončuje analýzu k možnému rozpuštění KSČM.

Zatímco komunisté slavili 90. výročí vzniku KSČ, ministerstvo vnitra dokončuje analýzu k možnému rozpuštění KSČM. | foto: Koláž - iDNES.cz

Komunisté slavili 90 let, vnitro dokončuje analýzu k jejich zákazu

  • 267
Zatímco komunisté slavili 90 let existence své strany, ministerstvo vnitra slibuje, že do konce května dá vládě analýzu, aby mohla rozhodnout, zda navrhne soudu zrušení KSČM. Komunisté ve svém prohlášení k výročí založení KSČ napsali, že socialismus může existovat jen bez diktatury jakýchkoli privilegovaných elit.

"Ministerstvo vnitra zpracovává analýzu, která bude doporučovat, nebo nedoporučovat podání senátního návrhu na posouzení ústavnosti KSČM. Tato analýza je téměř hotová. Finální verze by měla být na konci května," sdělila iDNES.cz Denisa Čermáková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

O rozpuštění komunistické strany usiluje několik let bezpartijní senátor Jaromír Štětina, původně zvolený za zelené, který loni obhájil mandát s podporou TOP 09 a Starostů a nezávislých. "Existuje k tomu usnesení senátu již z podzimu 2008. Když se podíváte na článek 5 naší ústavy, tak je důvod jasný," řekl Štětina.

Dotyčný článek Ústavy ČR říká: "Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů." Už to, že se strana stále jmenuje komunistická, podle Štětiny jasně říká, že se nezříká násilných metod.

Rozhovor Barbory Tachecí s Jiřím Dolejšem

"My tyto výkřiky vnímáme jako snahu dezinterpretovat náš program. Je to spíš snaha vytvářet atmosféru zakazování, než nás zakázat," odvětil místopředseda KSČM Jiří Dolejš na dotaz, zda se jeho strana obává, že vláda podnět k rozpuštění KSČM podá.

Závažné chyby přispěly k politickým perzekucím a procesům, píše KSČM

Komunisté to s oslavami 90. výročí založení strany, která v Československu neomezeně vládla od února 1948 do listopadu 1989, nepřeháněli. Na místo založení KSČ v Praze v Karlíně položili představitelé strany věnec, kytici dali i na hrob prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, v jehož éře se odehrávaly politické procesy, včetně popravy Milady Horákové.

V prohlášení k výroční vzniku KSČ, která se odštěpila od sociální demokracie, dnešní komunisté napsali, že první pokus o socialismus podle nich přinesl pozitivní výsledky. "Objektivně však byl dobově limitován, a tedy měl i závažné chyby, které žel, přispěly k politickým perzekucím a procesům, od nichž se KSČM opakovaně jasně distancovala," píší současní čeští komunisté. A dodávají, že socialismus může existovat jen bez diktatury privilegovaných elit. V tom se podle nich liší dnešní KSČM od KSČ.

V parlamentu mají nyní komunisté 26 poslanců a o vládní koalici s nimi nikdo nyní neuvažuje. Sociální demokracie má vládu s komunisty zakázanou takzvaným Bohumínským usnesením. Současný předseda Bohuslav Sobotka ale stejně jako jeho předchůdce Jiří Paroubek připouští menšinovou vládu ČSSD, kterou by mohli komunisté tolerovat. Podle nového průzkumu STEM by tyto dvě strany dokonce ve Sněmovny měly šanci na většinu, která by umožňovala změny Ústavy.

"V určitých chvílích s námi ostatní strany do hlasovací aritmetiky počítají. Ne vždy nám ale sociální demokraté podporu vrací, když předložíme vlastní návrh, který odpovídá i jejich programu," řekl iDNES.cz místopředseda KSČM Dolejš. Komunisté podle něj vnímají, že v dnešní sociální demokracii je hlavně mezi řadovými členy levicové křídlo, ale současné vedení ČSSD se podle něj dívá spíše doprava.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue