Komunisté půjčili kancelář extremistům

  • 4
Šumperk - Poslankyně KSČM Miroslava Vlčková poskytla svou poslaneckou kancelář v Šumperku členům Klubu česko-německého pohraničí, aby se tam mohli scházet. I když je šumperská policie nesleduje jako extremistickou organizaci, jsou považováni Společností česko-německého přátelství v Šumperku za extremní. Přitom město má s Německem velmi dobré vztahy. Udržuje kontakty s městem Bad Hersfeld.

Lidé z Klubu jsou podle odborníka na vztahy Čechů a Němců, šumperského historika Františka Spurného, otevřenými nepřáteli vzájemného usmíření. Spurný odsuzuje názory Klubu, ale i jeho napojení na komunisty. "Oni rozdmychávají nepřátelství jistým druhem nacionálního rasizmu, což je nebezpečné." Na adresu jejich propojení s komunisty dodal: "To spojení je logické, protože z internacionálních komunistů se po roce 1989 stali komunističtí nacionalisté."

S jejich extremistickými názory se dostal do střetu před lety, když město opravovalo cennou stavbu ze sedmnáctého století zvanou Geschaderův dům. "S opraveným domem se počítalo jako s centrem Evropského setkávání. Když se to Klub dozvěděl vyhlašoval, že je lepší ten dům zbourat, protože tam budou jezdit i Němci," říká Spurný, který je rovněž členem Společnosti česko-německého přátelství.

"Komunistická strana sympatizuje se skupinami, které se snaží nabourávat česko-německé vztahy a mají extremistické a fašizující názory. I když je to skandální, vůbec mě to od komunistů nepřekvapuje, protože se blíží volby," připojil Walter Sitte, předseda Sdružení Němců Severní Morava-Orlicko a člen Společnosti česko-německého přátelství.

Sitte měl sám s Klubem problémy před čtyřmi lety, kdy vůči němu rozpoutal klub kampaň a podal trestní oznámení kvůli údajné podpoře germanizace u nás, rozšiřování protistátních tiskovin a rozeštvávání občanů.

Šéf šumperské pobočky Klubu česko-německého pohraničí Ladislav Olšák odmítl, že by jeho lidé měli extremní názory. "My bojujeme za zachování identity českého národa. Vývoj v posledních letech vnímáme tak, že hrozí ekonomické ovládnutí pohraničí České republiky Němci a to nechceme připustit. Jsme protiváhou sudeťákům," vysvětluje Olšák.

Klub podle něj využil vstřícnosti poslankyně Vlčkové, která nabídla Klubu jednou měsíčně zdarma svou kancelář na schůze. "Scházeli jsme se různě v restauracích a v létě v parcích. Oslovili jsme se žádostí o zapůjčení místnosti všechny strany, ale vyhověli nám komunisté," říká Olšák.

Šumperský starosta Petr Krill (ODS) se členy klubu jednal několikrát. "Vnímám je jako každé sdružení občanů. Snažím se jim vždy vysvětlit, že sbližování obou národů je v našem zájmu a že nelze žít starými křivdami," uvedl Krill.

Poslankyně Vlčková nechtěla na otázky vztahu KSČM a Klubu česko -německého pohraničí odpovědět. Nechtěla ani vysvětlit, proč  půjčuje svou kancelář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video