Komunisté předložili ve Sněmovně návrh o zavedení majetkových přiznání.

Komunisté předložili ve Sněmovně návrh o zavedení majetkových přiznání. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Komunisté předložili majetková přiznání. Budou jimi "pokoušet" ČSSD

  • 27
Váhání vládní koalice se zákonem o majetkových přiznáních, jejichž zavedení požadují premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD i prezident Miloš Zeman, se rozhodli využít komunisté. Sami předložili vlastní návrh a budou spoléhat na to, že část ČSSD bude v pokušení pro majetková přiznání hlasovat, pokud se na nich do té doby koalice nedohodne.

Návrh komunistů počítá podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše s tím, že by se majetková přiznání týkala nově pořízeného majetku v hodnotě nad 10 milionů korun. A jaký by byl podle komunistů trest pro ty, kdo by nemohli prokázat, že si na takový majetek nemohli vydělat z legálních příjmů? Byl by stoprocentně zdaněn.

Komunisté ale nepočítají s tím, že by se takto kontrolovaly majetky koupené v minulosti. "Rozhodně to není postaveno na retroaktivitě, ten zákon je preventivní a je to postaveno do budoucnosti," odvětil iDNES.cz Dolejš.

"My jsme poměrně skeptičtí k poslaneckým návrhům zákonů. Nepodpoříme komunistický návrh, vláda předloží vlastní," reagoval šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

V programovém prohlášení vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL shodly, že vláda podnikne nezbytné kroky v oblasti prokazování původu nabytého majetku a přijme v této souvislosti přiměřená opatření v daňových a trestněprávních předpisech.

Zatím ale zákon, který je prioritou ČSSD, ale v programu ho má i opoziční Úsvit přímé demokracie, koalice do parlamentu neposlala. Když v dubnu ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podepsal s ministrem vnitra Milanem Chovancem úmluvu o zřízení společného týmu Kobra, vyslovil se k majetkovým přiznáním kriticky.

"V koaliční smlouvě nemáme majetková přiznání pro občany. Tam jsou majetková přiznání pro politiky," řekl ministr financí. Ohradil se tak proti tomu, že ministerstvo financí nestíhá při přípravě zákona o majetkových přiznání. (o Babišově vyjádření jsme psali zde)

"Je tady poměrně velká společenská poptávka po tom, když nějaký subjekt vlastní majetek, který neodpovídá jeho příjmům, které jsou deklarované, aby měly buďto finanční úřady, státní orgány, nebo soudy možnost ten majetek odebrat," řekla tehdy Babišova náměstkyně Simona Hornochová. "V tuto chvíli analyzujeme možné cesty, tak abychom dodrželi ústavní rámec," uvedla Hornochová. Ministerstvo financí podle ní vůbec neuvažuje o tom, že by zatížilo občany dalším přiznáním.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video