Podmínkou spolupráce by byl přísnější tiskový zákon, říká předseda KSČM Vojtěch Filip. Ilustrační foto.

Podmínkou spolupráce by byl přísnější tiskový zákon, říká předseda KSČM Vojtěch Filip. Ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Komunisté naznačili, s čím by šli do „rudé koalice“

  • 1871
Kdo pochyboval o sílící spolupráci sociálních demokratů s komunisty, toho musela přesvědčit středeční "rudá středa" ve Sněmovně. Prosadili spolu nový zákoník práce šitý na míru odborům a protlačili i zákon, který bude znamenat revoluci v českém zdravotnictví.

Donutí totiž řadu nemocnic, aby se fakticky podřídily kontrole státu.

"Je to ukázka, jaká koalice teď funguje ve Sněmovně a co by se také mohlo dít po volbách," říká šéf lidovců Miroslav Kalousek.

"Dnešní komunistická strana je ale jiná než v roce 1989. Nevidím v ní žádného Jakeše ani Husáka," namítá ministr zdravotnictví David Rath.

Odpůrci komunistů budou přitom muset již brzy spolknout další hořkou pilulku – komunistickou poslankyni Zuzku Rujbrovou v dozorčí radě České konsolidační agentury. I na to už ČSSD kývla.

Premiér Jiří Paroubek se nijak netají tím, že po volbách by mohli být komunisté vtaženi do hry ještě více. Jednobarevná menšinová vláda, o které Paroubek sní, by nejspíš musela získat důvěru díky komunistům. Zadarmo by to ovšem nebylo.

Šéf komunistů Vojtěch Filip již ve středu naznačil, co by komunisté od sociálních demokratů mohli například chtít – ve hře by bylo zrušení lustrací, přísný zákon o majetkových přiznáních, ale i nový tiskový zákon.

"Není možné, aby pokračovaly lustrace. Předpokládám, že by se proti postavil Evropský soud pro lidská práva či Evropská komise," říká Filip, který se úspěšně soudil se státem, protože byl evidován jako spolupracovník StB s krycím jménem Falmer.

Zrušení lustrací nedávno Paroubek sám navrhoval. Pak od svého záměru ustoupil, ale řekl, že "do dvou let" se k němu vrátí.

"Lze o té věci diskutovat, když se najde jiný způsob, jak chránit státní správu," řekl ve středu Paroubek.

Vicepremiér Škromach míní, že lustrace mohou být nahrazeny určitými pasážemi ve služebním zákoně. Téměř jistotou by v případě spolupráce ČSSD s komunisty bylo přijetí zákona o majetkových přiznáních.

"O tom bychom mohli s komunisty hovořil," připustil Paroubek.

Jak přitom zdůraznil ministr financí Bohuslav Sobotka, ČSSD a komunisté mají o přiznáních majetku jinou představu. "My chceme, aby se přiznával jen nově pořizovaný majetek," zdůraznil Sobotka.

Ministr Rath, který patří mezi nejbohatší členy vlády, MF DNES řekl, že kdyby ČSSD po volbách spolupracovala s komunisty, nevadila by mu ani majetková přiznání, ani zvyšování daní.

"Neměl bych problém s vyšší progresí u daní, pokud by za to stát zajistil fungující služby," prohlásil včera ministr zdravotnictví.

Komunista Filip říká, že další podmínkou spolupráce by byl přísnější tiskový zákon. To aby se posílila možnost politiků odpovědět na článek v médiích. "Nehovořil bych o přísnějším tiskovém zákonu, ale o určitých úpravách toho současného po vzoru Rakouska či Německa by se uvažovat mělo," uvedl Paroubek.

A kde jsou tedy bariéry spolupráce sociálních demokratů s komunisty? "Určitě bychom se neshodli v zahraniční politice," zdůrazňuje ministr Sobotka.

ČSSD trvá na tom, že i kdyby po volbách vznikla její menšinová vláda tolerovaná komunisty, plnilo by Česko dál spojenecké závazky v Severoatlantické alianci.

"Nejde ale jen o to, že by jakákoli vláda musela odmítnout šílené nápady komunistů vystoupit z NATO, ale také abychom plnili své spojenecké závazky, například pokud jde o vysílání vojáků do zahraničních misí," varuje ministr zahraničí Cyril Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video