Komunisté nabízejí na Hrad Remka

  • 94
Komunisté mají seznam přibližně šesti jmen, která chtějí nabídnout vládní koalici jako případné návrhy na společné kompromisní kandidáty pro třetí volbu hlavy státu. Na funkci prezidenta chtějí navrhnout například prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka či bývalého poslance Zdeňka Jičínského. Potvrdil to místopředseda KSČM Vlastimil Balín.

Sociální demokraté tvrdí, že komunisté to dělají jen z jednoho důvodu: snaží se zvýšit svoji cenu před třetí volbou. "Domnívám se, že komunisté už stejně mají jasno, koho budou volit. A to je Václav Klaus," komentuje seznam místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Radko Martínek.

Sami komunisté oponují. Jejich jména jsou prý jen nabídka, která by lépe reflektovala přání voličů. "Měli bychom navrhnout na společném jednání se stranami ve vládě nějakého dalšího kandidáta, který by více vyhovoval výsledkům loňských červnových voleb," říká místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip s tím, že by se mělo jednat o kandidáta levicového.

"Nabízíme jen několik jmen nadstranických lidí, kteří by reprezentovali občanskou společnost," dodává k výběru možných prezidentských kandidátů místopředseda KSČM Vlastimil Balín.

Zda se jmény kosmonauta Vladimíra Remka a poslance Zdeňka Jičínského komunisté nakonec uspějí, sami zatím nevědí. Podle místopředsedy strany Balína však nebude ve třetí volbě možné zvolit prezidenta právě bez spoluúčasti komunistů.

Na otázku, pro koho by se tedy KSČM rozhodla, pokud by měla na výběr pouze ze jmen Václav Klaus a Jan Sokol, však odpověď v tuto chvíli nikdo z nich nemá. Podle Filipa to vyjde u Klause i Sokola "nastejno".

Místopředseda Balín však potvrzuje slova Radka Martínka: mírným favoritem je pro komunisty zatím právě expředseda ODS Klaus. "I přes všechna proti, srovnatelného kandidáta, jako je Klaus, tam zatím nevidím," dodává Balín.

Jediné, na čem prozatím komunisté opravdu trvají, je zvolení prezidenta ve třetí volbě. "Jde nám o to, aby se netáhla prezidentská volba déle, abychom nebyli bez prezidenta, abychom mohli v klidu připravit ústavní změny pro přímou volbu hlavy státu," říká předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Prezidenta už zvolit musíme, říkají komunisté
Komunisté jsou rozhodnuti zachovat se během třetí prezidentské volby 28. února tak, aby byl zvolen prezident. I když nechtějí říci, koho podpoří. Většina politiků KSČM má výhrady k Janu Sokolovi, jehož kandidaturu na prezidenta zvažuje vládní koalice. Vadí jim především jeho kritický postoj k poválečnému vyhnání sudetských Němců.

Někteří komunisté se netají tím, že by dali přednost pravicovému kandidátovi ODS Václavu Klausovi, který je pro ně čitelnější než Sokol. "Ve třetí volbě je třeba zvolit prezidenta. Očekávali jsme, že vládní koalice přivede výraznější osobnost s výraznějším tahem na ochranu českých národních zájmů," říká předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Někteří vaši poslanci jsou ochotni podpořit Klause, není toto snazší cesta, jak zvolit prezidenta?

Ta volba bude od pátku za dva týdny a do té doby se může mnohé změnit. Pokud se podaří vládní koalici navrhnout všeobecně přijatelného kandidáta - kdyby byl i levicového nádechu, pak by to bylo ještě lepší - tak bychom to měli bez starosti.

Už jste se s Janem Sokolem domluvili na schůzce?

Ne, ještě žádný kontakt nebyl. Ale chci, aby měl stejné podmínky jako ostatní kandidáti, kteří u nás v klubu měli možnost se představit. My jsme k sobě nikoho aktivně nezvali.

ODS: Remka se nebojíme. Vyhraje Klaus
ODS si chce zajistit podporu části ČSSD při prezidentské volbě i pomocí Miloše Zemana. Klausovi vyjednavači se za ním chystají vyjet. Zatímco koaliční strany se den za dnem složitě dohadují na podpoře společného prezidentského kandidáta Jana Sokola, z vyjednavačů ODS vyzařuje klid a sebevědomí.

Jako kdyby jejich kandidát Václav Klaus měl cestu na Hrad v podstatě umetenou a nepotřeboval k tomu ani vytouženou přímou volbu. Sám Klaus si nyní dává větší šance ve třetí parlamentní volbě než v přímé volbě. "Věřím, že získám další hlasy," řekl Klaus ve včerejších Lidových novinách. Tyto dny jinak tráví na horách.

"To není tím, že bychom si byli jistí, jen vidíme dosavadní výsledky. Sázíme na individuální podporu senátorů s poslanců," řekl jeden z vyjednavačů ODS, Vlastimil Tlustý.

Mnoho nových hlasů není
Podle dostupných informací může Klaus zatím počítat jen s tolika hlasy, kolik jich dostal od ostatních stran v posledním kole druhé volby. Tehdy Klausovi chybělo jen čtrnáct hlasů. Kromě jeho vlastních straníků ho podpořili také členové ČSSD, někteří lidovci a unionisté i členové KSČM. I takový výsledek je pro Klause dobrý: zabrání volbě svého protivníka a půjde do přímé volby.

ODS má tři různé strategie směrem k potenciálním voličům Václava Klause. U ČSSD se podle očekávání snaží ODS přetáhnout na svoji stranu takzvané křídlo Miloše Zemana. Podle vlivného člena ODS se zvažuje i výprava za Milošem Zemanem na Vysočinu, aby jeho křídlo v sociální demokracii Klause podpořilo.

Já tobě, teď ty mně
"Součástí plánu je to, že bude kontaktován Miloš Zeman s tím, že při sestavování vlády v roce 1998 mu Klaus pomohl díky opoziční smlouvě sestavit kabinet, a teď se tedy očekává splacení této pomoci," říká vlivný člen ODS.

Tato schůzka má být na nejvyšší úrovni, minimálně s vědomím předsedy ODS Mirka Topolánka, případně pod vedením Václava Klause. Na přímou otázku, zda se taková výprava chystá, však Topolánek odpověděl: "Za Zemanem už nepojedeme, už jsem u něho byl."

Pokud Klausovi přece jen pomůže Zemanovo křídlo, měl by prakticky jistých deset až patnáct hlasů od ČSSD. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Ekert včera řekl, že poslanců, kteří svůj hlas Sokolovi nedají, bude podle jeho odhadu "do deseti".

Od lidovců se počítá až s deseti hlasy pro Klause, a to z okolí Miroslava Kalouska. Ten v těchto dnech deklaroval, že pokud nebude silný "koaliční kandidát", pak je lepší volit Klause. Také u unionistů má Klaus své příznivce. "Počítáme tak s pěti hlasy od lidí kolem ministra Vladimíra Mlynáře a senátora Roberta Koláře," řekl už citovaný člen ODS.

A komunisté? Ti se zatím tváří spíše nečitelně. Nechtějí dát jasně najevo, koho podpoří, až do poslední chvíle před třetí volbou 28. února. ODS se k jejich poslední taktice, kdy označili za vhodného kandidáta kosmonauta Vladimíra Remka, staví rezervovaně. "K tomu nemám co říci, my máme od začátku jasno," řekl Topolánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video