Komunisté nejsou nebezpeční, protože nemají skladiště zbraní, řekl premiér Jiří Paroubek | foto: Roman Čejka, MF DNES

Komunisté demokracii už neohrožují, řekl Paroubek

  • 396
Tak vlídně premiér Jiří Paroubek o komunistech jako v předvečer šestnáctého výročí masakru studentů na Národní třídě ještě nemluvil. Své někdejší vyjádření, že komunisty je nutné zakázat, označil dokonce na semináři k 17. listopadu 1989 za svůj nejstupidnější výrok.

"Je Komunistická strana Čech a Moravy pro demokratický režim nebezpečná? Není. Komunisté nepřipravují revoluci, nemají skladiště zbraní... Pracují naopak v zastupitelstvech, pracují v parlamentu. No je to nebezpečí pro demokracii? Znovu říkám, že ne. V zemi existuje absolutní sociální smír – takový tady nikdy nebyl. Ani v moskevském Kremlu nesedí Stalin," prohlásil Paroubek.

A v poněkud ostřejším tónu pokračoval: "Jenomže kde se takové zákazy zastaví? Kdo bude následovat po komunistech? Socialisté? Homosexuálové? Cyklisté? Nebo kdo ještě přijde na řadu?"

Jiří Paroubek nicméně striktně odmítá, že by s KSČM počítal do vlády už pro nadcházející volby.

Námluvy s komunisty vysvětluje premiér Jiří Paroubek i tím, že je v zájmu Česka, aby se patnáct či dvacet procent komunistických voličů mohlo plnohodnotně podílet na prosperitě republiky.

Paroubek chce komunisty integrovat
"A já se ptám: je, anebo není tato integrace komunistů v zájmu této země? Já říkám, že je. Já nechci tuto zemi rozdělovat – já ji chci spojovat," zdůraznil premiér na semináři v parlamentu k šestnáctému výročí 17. listopadu.

"Před námi jsou obrovské výzvy: Evropská unie, možnosti hospodářského růstu – to jsou pro mne výzvy. Ale dívat se do minulosti? To mohu vůči komunistům jen podmíněně: vypořádejte se s minulostí, s odmítavým vztahem na euroatlantické vazby, k Evropské unii, méně laciných slibů na rozdávání z rozpočtu."

Když tyto podmínky podle Paroubka komunisté přijmou, přestanou být nebezpeční pro kohokoliv. "I pro největšího fantastu," míní.

I on se nicméně přiklání k názoru, že když nebyla komunistická strana zakázána bezprostředně po pádu totalitního režimu, nemá to dnes žádný smysl.

Proč vlastně polistopadové elity komunisty nezakázaly?
I o tom se mluvilo na parlamentním semináři. Tehdejší český premiér a nyní senátor Petr Pithart nabídl vysvětlení, když vyprávěl historku z předávání moci. "O setkání nás tehdy požádal generální tajemník komunistické strany Karel Urbánek. A najednou nám s Václavem Havlem říká, že je z bigotní katolické rodiny od Bojkovic, že v mládí ministroval. Nakonec Václava Havla poprosil, zda by mu nepodepsal knihu Dálkový výslech. A nám to celé připadalo jako ve zvířecí říši, kde si poražený samec lehne na záda a zvedne všechny čtyři na znamení, že se vzdává. No zakazujte komunistickou stranu, která nejevila žádné známky života," vysvětluje Pithart.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš varuje, že stupňující se antikomunismus může mít opačný efekt – ve straně posílí opravdu skalní komunisté: "Takhle nás jen naženete do kouta, nic jiného."

SPECIÁL iDNES: Poznáváte se na fotografiích z roku 1989?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video