Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčík pohrozil vládě vyslovením nedůvěry, pokud dostatečně nevysvětlí zásah Vojenské policie v České televizi.

Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčík pohrozil vládě vyslovením nedůvěry, pokud dostatečně nevysvětlí zásah Vojenské policie v České televizi. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Komunisté chtějí vyslovit nedůvěru vládě, shání podpisy poslanců

  • 366
Opozice neuspěla s požadavkem, aby se poslanci zabývali pátečním zásahem Vojenské policie v České televizi. KSČM proto bude žádat mimořádnou schůzi Sněmovny a na ní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Sama na to ale nestačí a ČSSD jí podporu zatím nepřislíbila.

Podle ODS vysvětlování na sněmovním poli není nutné. "Dokud záležitost nebude vyšetřena, není co vysvětlovat," uvedl ještě před jednáním poslanců předseda klubu ODS Petr Tluchoř.

Razie v ČT

V pátek do televize vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Politici napříč spektrem později zásah odsoudili a považují ho za přehnaný.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) kvůli zásahu již postavil mimo službu náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za provedení zásahu.

"Je to klasická opoziční omáčka," komentoval snahy opozice ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Zároveň sdělil, že je připraven o celé věci debatovat na sněmovním branném výboru. Ten by celou záležitost mohl řešit dnes večer, nebo ve středu.

Podle poslance VV Viktora Paggia nejde o vysvětlení, ale o to, aby se věc neopakovala. VV proto chtějí, aby vojenská policie byla odtržena od armády a stala se součástí zamýšlené Generální inspekce ozbrojených sil.

Vysvětlení od premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra Vondry požadovala nezávisle na sobě opoziční ČSSD a KSČM.

"Pokud bod nebude zařazen nebo premiér zásah v České televizi neuspokojivě vysvětlí, bude poslanecký klub sbírat podpisy pro to, aby byla svolána mimořádná schůze k vyslovení nedůvěry vládě," informoval ještě před hlasováním poslanců o programu nynější schůze předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Pokud komunisté budou chtít avizované mimořádné jednání o důvěře vládě vyvolat, musí sehnat podpisy 50 poslanců. Komunistů je ve Sněmovně 26.

ČSSD jim ale zatím pomoc nepřislíbila. "Ve středu se sejdeme na schůzi poslaneckého klubu a budeme se zabývat, jak dále v této věci pokračovat. Nevylučuji, že budeme požadovat mimořádnou schůzi," sdělil novinářům statutární předseda strany Bohuslav Sobotka.

Poslanci na začátku úterního jednání všechny návrhy opozice na změnu programu sněmovního jednání odmítli. ČSSD nevyšla ani snaha, aby před Sněmovnou vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli sporným zakázkám při českém předsednictví EU, které byly uzavřeny s firmou ProMoPro.

"Je to modelový příklad toho, že politici umožnili takové předražení. Odkazovat se na to, že musíme počkat na závěr vyšetřování policie, lze považovat za snahu zamést celou věc pod koberec," komentoval kauzu ProMoPro místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek (ČSSD).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video