Podle KSČM, by poplatek nemuseli platit lidé, kteří vydělávají méně než trojnásobek životního minima.

Podle KSČM, by poplatek nemuseli platit lidé, kteří vydělávají méně než trojnásobek životního minima. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Komunisté chtějí odpustit chudým poplatky za rozhlas a televizi

  • 574
Sociálně slabší občané by nemuseli platit koncesionářské poplatky, navrhla KSČM. Je to populistické gesto, reagovala veřejnoprávní média. ČT dokonce varovala, že by to ohrozilo její fungování. Ani předseda poslanecké mediální komise Vítězslav Jandák není návrhu nakloněn.

Návrhem komunistické poslankyně Ivany Levé se bude vláda zabývat v pondělí. Šance, že by prošel, není velká.

Poplatky

Zákonem stanovená výše koncesionářského poplatku činí 135 korun měsíčně za televizi a 45 korun za rozhlas.

Levá chce ulevit lidem s nízkými příjmy. "Zbavit je povinnosti platit koncesionářské poplatky za televizi, která bývá často jejich jediným společníkem, to je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat," řekla iDNES.cz.

Na poslankyni se s touto žádostí prý obrátila řada lidí. "Najít řešení nebylo jednoduché, nechtěli jsme se řídit pouze věkem. Jsou i bohatí důchodci," vysvětlila Levá.

Levá tedy vymyslela, že poplatek by nemuseli platit lidé, kteří vydělávají méně než trojnásobek životního minima. "I ty ušetřené dva tisíce jim pomůžou," míní komunistická poslankyně.

Televize i rozhlas jsou proti

Mluvčí České televize Ladislav Šticha nad návrhem kroutí hlavou. Podle něj by tento výpadek z příjmů ČT ohrozil její fungování. "Nemluvě o určité absurdnosti návrhu, který říká, že sociálně potřební potřebují k životu především televizi," řekl ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Vybralo se

Loni Česká televize od koncesionářů získala 4,2 miliardy korun, Český rozhlas 1,87 miliardy.

Také ředitel marketingu ČRo René Zavoral soudí, že zákon už na sociálně slabé pamatuje. "Stávající norma je zažitá a zaběhnutá. Návrh poslankyně Levé by vyžadoval širokou diskusi," sdělil Zavoral iDNES.cz.

Úmysl komunistických poslanců se nezamlouvá ani předsedovi stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslavu Jandákovi z ČSSD. "Chudým lidem by to moc nepomohlo, jejich situace by se osvobozením od placení koncesionářských poplatků nejspíš nestabilizovala," zamyslel se Jandák.

Ivana Levá přesto soudí, že její návrh rozhodně není populistický. "Je velmi populární takto označit něco, co má pomoct sociálně slabým a co se zrodilo u komunistů," posteskla si.

Mimochodem, na zrušení povinnosti platit koncesionářské poplatky staví svou kampaň do europarlamentu také Edvard Kožušník, kandidát ODS.

Odpustili byste sociálně slabším placení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 9. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1702
ANO
ANO 347

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue