Komunisté chtějí do vlády, nebo podíl na moci

  • 205
Třináct let poté, kdy se jejich režim pod tlakem listopadové revoluce zhroutil, zažili čeští komunisté velkou chvíli. A jejich představitelé říkají donedávna ještě nepředstavitelnou věc: Jsme připraveni zase vládnout. A nemluví do větru. Zisk více než osmnácti procent hlasů a 41 mandátů jim dává sílu, s níž musí každý počítat.

Sebevědomí, s nímž teď komunisté vystupují, je nepřehlédnutelné: "Vladimíru Špidlovi se nabízí zareagovat levicově, už jsme vyzvali Lidový dům, aby se probudil," prohlásil v sobotu večer předseda komunistů Miroslav Grebeníček. Naráží tím na fakt, že by jeho strana spolu s ČSSD dokázala složit většinovou vládu s podporou 111 poslanců.

Šéf sociálních demokratů Špidla zatím společnou vládu s ČSSD odmítá: sociálním demokratům spolupráci s KSČM zakazuje sedm let staré stranické usnesení.

"Nevěřím, že by ČSSD nadřadila jakési usnesení, notně staré a silně zideologizované, nad realitu," říká Grebeníček.

Spojenectví komunistů s ČSSD však nemusí mít podobu přímé spolupráce: podle jednoho z členů vedení ČSSD se rodí plán, podle nějž by Grebeníček mohl zasednout v čele sněmovny.  Tak vysokou ústavní funkci ještě nikdy po listopadu komunisté nezískali.

Ještě v neděli odpoledne to v pražském sídle komunistů vypadalo jako tam, kde sídlí outsideři. Večer už teklo šampaňské a předseda Grebeníček poskytoval jeden rozhovor za druhým. Komunisté se ze svého volebního úspěchu, stejně jako z úspěchu sociálních demokratů, rozhodli vytěžit maximum.

Předseda Grebeníček zdůraznil, že poprvé od roku 1989 zvítězila levice. "Dává to široké možnosti pro skutečnou změnu politiky, kterou víc než polovina levicových voličů očekává," dodal. Pro vyjednávání se sociálními demokraty už komunisté utvořili zvláštní tříčlenný tým, jména jeho členů však předseda Grebeníček prozradit nechce.

Na nedělní tiskové konferenci popsal předseda KSČM jako svou prioritu přímou účast ve vládě. Menšinovou vládu ČSSD prý komunisté automaticky nepodpoří. "Mohli bychom uvažovat o podpoře jednotlivých kroků menšinové vlády, ale žádný podpis na prázdné směnce nebude," tvrdil. I kdyby přání KSČM zůstala v povolebním vyjednáváním nevyslyšena, jedna věc je zjevná: komunisté vyšli z izolace.

Prezident Havel sice jejich předsedu na Hrad nepozval, Vladimír Špidla to však komentoval slovy, že ho pozvat měl. Zároveň se komunistům očividně vrátilo sebevědomí. Ztratili zábrany a to, co kdysi říkali jen na uzavřených stranických jednáních či na stránkách svého tisku, už běžně zní na veřejnosti.

"Zabráníme, abyste se ještě někdy dostali k lizu," řekl v neděli Grebeníček v televizní debatě předsedkyni US-DEU Haně Marvanové a dodal: "Vy máte osm mandátů, my čtyřicet jedna. Vás nemá nikdo rád." Komunisté se uvolnili i ve výběru slov, kterými hodnotí svou totalitní minulost.

Grebeníčkova strana se od ní sice nikdy nedistancovala a její poslanci hlasovali proti prodloužení nepromlčitelnosti zločinů komunismu či prodloužení lustračního zákona, na veřejnosti se však vyjadřovali opatrně.

"Nepůjdeme cestou sebemrskačství, nechť se mrskají ti, co něco zavinili," tvrdil předseda Grebeníček před rokem.

Dnes říká rovnou: "Toho, kdo má ideologické temno, mohu jen politovat. Je to prostě trouba."

Na přirozenosti nabyly i Grebeníčkovy reakce na otázku, proč se jeho otec, někdejší vyšetřovatel StB podezřelý z týrání vězňů v padesátých letech, léta nedostavuje k soudu.

Před volbami to Miroslav Grebeníček vysvětloval tím, že jeho otec je starý a vážně nemocný. V neděli na podobný dotaz reagoval slovy: "Je to hloupá, podlá otázka. Stydím se za vás, že ji vůbec kladete."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue