Komunisté rozhodují, jak by se postavili k menšinové vládě ČSSD. Jejich šéf ale vyjednává i s Topolánkem | foto: MF DNES

Komunisté by podpořili vládu do předčasných voleb

  • 1208
Komunisté považují za nejlepší řešení povolebního patu vládu národní shody, která by zemi vedla do předčasných voleb. Svou podporu takovému kabinetu podmiňují mimo jiné udržením růstu životní úrovně. Po jednání Ústředního výboru v Nymburku to oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip ve třičtvrtěhodinovém projevu řekl, že by komunisté podpořili menšinový kabinet Jiřího Paroubka, ale i dočasnou vládu odborníků, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Nepožadují, aby v ní měli svoje lidi, kladou si ale tři programové podmínky.

Prioritou, na níž KSČM trvá, ať už bude jednat s kýmkoli, je zajištění růstu životní úrovně, odmítnutí výstavby americké raketové základny v Česku a omezení české účasti ve "vojenských dobrodružstvích". Komunisté také odmítají, aby se kvůli snižování rozpočtového schodku privatizovaly strategické podniky jako například ČEZ.

Filip na tiskové konferenci kritizoval rozhodnutí prezidenta Václava Klause, který chce s jmenováním nového premiéra počkat po senátních a komunálních volbách. Hlava státu podle něj svou "váhavostí ... spíše prohlubuje politickou krizi".

Představitelé komunistické strany se přiklánějí k tomu, aby šanci sestavit vládu dostal ve druhém kole Jiří Paroubek. Jednají ale i s dalšími stranami. Vojtěch Filip se v uplynulých dnech dvakrát setkal s Mirkem Topolánkem. Podle svých slov s ním mluvil o přechodné vládě odborníků. - více zde

Předsedovi ODS by komunistické hlasy podporující řešení směřující k předčasným volbám nevadily. Takové řešení ale zřejmě narazí na odpor křesťanských demokratů a zelených, kteří vládu podporovanou nebo tolerovanou komunisty odmítají. Lidovečtí poslanci to dokonce v pátek stvrdili svými podpisy.

K myšlence vlády národní shody je zatím zdrženlivá i ČSSD, která by nyní raději sestavovala vlastní menšinový kabinet. "V tuto chvíli tento koncept nepodpoří, bude nyní čekat na stanoviska ostatních parlamentních stran," sdělil šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Po volbách nápad neprošel
KSČM přišla s návrhem přechodné vlády národní shody hned po červnových sněmovních volbách. Nenašla pro něj ale podporu u ostatních stran. Právě všeobecná podpora je podle Filipa podmínkou, aby takové řešení uspělo. "Jde o to, aby na tento model přistoupilo všech pět politických stran," zdůraznil.

Většinová vláda, která by neměla podporu všech sněmovních stran, by podle Filipa riskovala, že by jí bylo možné vyslovit nedůvěru.

Filip odhadl, že by bylo možné předčasné volby vyhlásit už v červnu 2007. Do té doby by podle něj bylo možné ústavním zákonem snížit počet poslanců z nynějších 200 na 199, aby se předešlo další patové situaci, a přijmout nový volební zákon.

Komunistům chybí peníze
Ústřední výbor by dnes ještě mohl jednat o úsporách ve stranickém rozpočtu. KSČM se totiž po neúspěchu v parlamentních volbách, v nichž ztratila patnáct poslaneckých křesel, snížil státní příspěvek zhruba o dvacet milionů korun.

Konečné řešení bude Ústřední výbor podle místopředsedy Jiřího Dolejše schvalovat až po senátních volbách. Již nyní je ale jasné, že více budou straně ze svých platů přispívat poslanci. Dosud odevzdávali deset procent z čistého platu, nově by to mělo být 15 až 20 procent, uvedl místopředseda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue