Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Komunista Filip je zděšen textem koaliční smlouvy

  • 405
Předseda KSČM Vojtěch Filip je "poměrně zděšen" textem koaliční smlouvy ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Zejména dohody v daňové oblasti považuje za přenesení břemene státního dluhu na nejchudší občany, zatímco bohatým se podle něho ulevuje. Předseda ČSSD Paroubek se k textu ještě nevyjádřil.

Přejít na speciál Hledá se vláda

"Nevím, jestli občané budou moci takovou politiku přijmout, já ji nepřijímám," řekl Filip ČTK během jednání Ústředního výboru KSČM v Nymburku.

Dosavadní premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek se k textu zatím nevyjádřil. "Ještě jsem ho neviděl, čekáme, až ho dostaneme oficiálně," řekl. Uvedl, že se podle obsahu smlouvy vznikající koalice sociální demokracie rozhodne, zda novou vládu podpoří, či ne.   

Podle návrhu koaliční smlouvy, jehož text zveřejnil server Aktuálně.cz, chce vláda snížit celkovou daňovou a odvodovou zátěž pro všechny občany, živnostníky a podniky.

Chce prosazovat zásadu jediné sazby daní, i když u daně z přidané hodnoty s výjimkami - mezi ně by patřily například některé druhy potravin, ubytovací služby, knihy či sportovní a kulturní služby. Koalice zamýšlí zrušit dědickou daň.

Daň z převodu nemovitosti by měla jednu sazbu ve výši jednoho procenta. Vláda chce zrušit daň z nemovitosti u pozemků, které jsou součástí zemědělského půdního fondu, a snížit odvod na sociální pojištění. U odvodů na sociální a zdravotní pojištění chce stanovit strop.

Kapitola o EU se Filipovi líbí víc
Méně kriticky předseda KSČM hodnotí část textu koaliční smlouvy, která se zabývá vztahy České republiky a Evropské unie. "ODS pochopila, že je vnímána jako protievropská strana, a trochu slevila ze svých zásad," uvedl.

Podle návrhu smlouvy chce vláda podporovat další rozšiřováni EU a společný postup unie vůči jejímu nejbližšímu okolí a sousedům, který napomůže stabilitě a prosperitě těchto oblastí, a tudíž i stabilitě EU.

Chce se rovněž aktivně zúčastnit diskuse o budoucí podobě EU s cílem nalézt integrační model umožňující přiblížit unii občanům a reagující na výzvy spojené s jejím rozšiřováním. Vláda chce též podporovat zásadní reformy některých společných politik EU, zejména společné zemědělské politiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video