Hřensko je známé tím, že je sužované pravidelnými záplavami a nestabilními skalními bloky, které mohou každou chvíli spadnout.

Hřensko je známé tím, že je sužované pravidelnými záplavami a nestabilními skalními bloky, které mohou každou chvíli spadnout. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V Hřensku a Karlově Studánce možná půjdou znovu k volbám, rozhodl Ústavní soud

  • 4
Komunální volby v Hřensku na Děčínsku se zřejmě zopakují. Ústavní soud vyhověl stížnosti ODS a nařídil Krajskému soudu v Ústí nad Labem nové projednání volební žaloby občanských demokratů. Těsně před volbami se v Hřensku přihlásilo k pobytu podezřelé množství lidí.

Stejně rozhodl Ústavní soud i v případě Karlovy Studánky na Bruntálsku, kde se do jediného nově zkolaudovaného bytu v hotelu Džbán přihlásilo těsně před volbami 34 lidí.

Právo nařídit opakování voleb má krajský soud, který musí zvážit, zda praktiky v Hřensku a Karlově Studánce ovlivnily volební výsledek.

Podle stížnosti občanských demokratů bylo v Hřensku pár dní před hlasováním asi 160 voličů. Poté se postupně přihlásilo 67 lidí. Krajský soud návrh na vyhlášení neplatnosti voleb zamítl loni v listopadu. Zákon prý podobnou předvolební praxi nezakazuje. ODS, která ve volbách získala pouze jeden mandát, pak podala ústavní stížnost.

Podle soudkyně Vlasty Formánkové jednal ústecký krajský soud formalisticky a nedostatečně zkoumal dopad masového přihlašování na volební proces jako celek. Je prý třeba zjistit, zda se nově přihlášení lidé skutečně účastní života v obci.

Podle advokáta občanských demokratů Petra Tomana byla v Hřensku porušena svobodná soutěž politických stran a právo na samosprávu. "Strana, která si zorganizuje takový příliv voličů, je zvýhodněna proti straně, která tyto voliče vůbec nezná, vůbec neví, že jsou," uvedl Toman.

Bylo to neetické a nemravné

V Karlově Studánce prý přihlašování zorganizoval kandidát jednoho z místních volebních uskupení a nynější zastupitel Ludvík Zifčák. Jde o bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti, který v listopadu 1989 sehrál roli údajně mrtvého studenta Martina Šmída. Zifčák ani nikdo jiný z jeho kandidátky se dnešního jednání nezúčastnil.

Podle advokáta Zifčákových oponentů Pavla Uhla pochybné praktiky nabourávají důvěru v demokratické mechanismy. "Demokratická společnost do značné míry funguje díky tomu, že důvěřujeme procesům, jež spoluurčují naše osudy," uvedl Uhl.

"To, co se dělo v Karlově Studánce, bylo neetické a nemravné. Vnímali to tak i občané," řekla právnička další skupiny zastupitelů Jana Zwyrtek Hamplová.

Rozhádaná krušnohorská obec

Výsledky komunálních voleb stále řeší i v krušnohorské obci Český Jiřetín na Mostecku. Vesnice se 75 obyvateli je rozhádaná a hrozí, že půjdou obyvatelé obce k urnám už potřetí. Tři zastupitelé uskupení SNK pro rozvoj obce Český Jiřetín hrozí bojkotem ustavujícího zastupitelstva, pokud bude na starostku opět kandidovat Věra Ličková (nez.).

Podobný scénář nastal hned po říjnových volbách, kdy tři zastupitelé složili mandát a vynutili si nové volby, které se nakonec konaly v dubnu. Jejich konání pak napadli u krajského soudu, který sice dnes konstatoval dílčí pochybení, ale prý příliš málo závažné na to, aby se hlasování muselo opakovat.

Obec distribuovala společně s hlasovacími lístky i letáky propagující sdružení okolo starostky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video